468x60-2
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Gıda Güvenliği > Karmin Nerelerde Kullanılır ?

Karmin Nerelerde Kullanılır ?
Son Güncellenme : 18 Nis 2012 18:14
Bu Yazı 2.936 Defa Okundu

Cochineal (Karmin) Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürünü yelpazesinde kullanılan karmin; sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, sucuk, salam, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir.

Bilindiği gibi dinimizde haşarat (haşereler)ın tüketilmesi caiz değildir. Ülkemizde helal gıda sertifikası veren öncü kuruluşlardan birisi olan GİMDES sertifika vereceği ürünlerde bu böceğin bulunmamasına özellikle dikkat etmektedir. Bunun tek başına yeterli olmadığını vurgulayan Helal Platform yetkilileri ürünlerin içindekiler bölümünde renklendirici maddenin hangi yolla elde edildiğinin belirtilmesi konusunda çağrıda bulundular.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap


4 + iki =

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

TEMİZLİK SETİ KAMPANYA
Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
2,500 saniyede 146 sorgu yapıldı.