Sokak sütünün satışına yasak getirildi

0
54

Sokak sütününün satışına getirilen yasak tüketiciyi şaşırttı.

Sokak sütünün satışına yasak getirildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik çiğ sütün tüketiciye doğrudan arzına ilişkin tebliğ taslağını hazırladıklarını ve Başkanlığa gönderdiklerini belirterek, ” Çiğ süt ancak ari çiftlik ve işletmelerden satılabilecek” dedi.

Yarım litre sütün bir kişinin günlük kalsiyum  ihtiyacının yüzde 70’ini, fosfor ihtiyacının yüzde 60’ını, iyot ihtiyacının yüzde 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin ise yüzde 77’sini karşıladığını açıklayan Çelik, süt içmeyenlerin ilaç giderlerinin artacağına işaret etti.

Çelik,Türkiye’de yaklaşık 20 milyon  ton  süt üretildiğine dikkat çekerek, Avrupa ülkelerinde yılda kişi başına 80-100 litre süt, Türkiye’de bu oranın 25 litre olduğunu kaydetti. Çelik, Okul Sütü Programı’nın da süt tüketimini artırmaya yönelik bir proje olduğuna değinerek, gelecek yıllarda da söz konusu programı devam ettireceklerini söyledi.

“Tüketiciye satış, sağımdan itibaren 24 saat içinde yapılacak”

Söz konusu tebliğle çiğ sütün doğrudan tüketiciye ulaştırılmasında yeni düzenleme öngördüklerine dikkati çeken Çelik, ”Çiğ süt bu kapsamda ancak ari çiftliklerden veya işletmelerde satılabilecek. Yaklaşık 1 milyon 300bin  ton civarında ari işletmenin ürettiği süt söz konusu. Çiğ sütün son tüketiciye satışı sağımdan itibaren 24 saat içinde yapılabilecek.Üretici tarafından soğutma dışında herhangi bir işlem uygulanmayacak. Çiğ süt tüketiciye tek kullanımlık malzemeden yapılmış ambalaj içinde veya tüketici tarafından verilen kaba konarak arz edilecektir.” ifadesini kullandı.

”Ürünlere özel ambalaj zorunluluğu geldi”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik,”Çiftçi, günlük sattığı süt miktarı, yedirdiği yemin niteliği ve kökeni, hayvanlarda tedavi uygulanıyorsa kullandığı ilaç ve hastalığı, sütü perakendeciye sattıysa sattığı perakendecinin işletme bilgilerinin kaydını tutmak ve bu kayıtları 12 ay boyunca muhafaza etmek durumunda. Ambalaj konusunda da son derece önemli değişiklikler ve düzenlemeler getiriliyor. Ambalajda, ürünün adı, yani hangi hayvanın sütü olduğu, üreticinin adı, soyadı ve ticari unvanı, adresi ve hayvancılık işletme numarası, sağım tarihi ve saati, son tüketim tarihi ile ‘Kullanmadan önce kaynatınız’ ve ‘0-4 santigrat derecede buzdolabında muhafaza ediniz’ uyarıları yer alacak.Ayrıca yapılan bu düzenleme ile çiğ süt satışında aracı sayısı azalacak ve çiğ süt daha uygun fiyatlarla tüketiciye sunulmuş olacak. Nihai amacımız tüketicinin sağlıklı çiğ süte daha kolay ve ucuz olarak ulaşmasını sağlamaktır.”dedi.

”Üretici, sattığı çiğ sütün kaydını tutmayla sorumlu olacak”

Çiğ sütün doğrudan arzında üreticisi tarafından sadece doğrudan tüketicilere veya yerel perakendeciye satılabileceğinin altını çizen Çelik, yerel perakendecinin sütü sadece tüketiciye satmak üzere üreticiden alabileceğini bildirdi.Çelik, yapılan düzenleme ile çiğ sütün son tüketiciye arzı hususunda mesafe konusunun da dikkate alındığına dikkati çekerek, otomatik satış makinesi sahibi süt üreticilerinin sütü tüketiciye satmak istediğinde katedecekleri mesafenin 200 kilometre yarıçapın ötesini geçemeyeceğini vurguladı. Çelik, sütün, üretim yerinden tek kullanımlık bir ambalaj içerisine konulduktan sonra 500 kilometre yarıçapında piyasaya arz edilebileceğini kaydetti.

”Kim tarafından satıldığı bilinmeyen sütlerden uzak durulması gerekiyor”

Çelik, sağım hijyeni ve muhafaza şartlarına uyulmadan tüketiciye satılan sütün sağlıksız olduğuna dikkati çekerek, çok yaygın bir şekilde bazı çevrelerin çiğ sütün tüketilmesi, evde yoğurt yapılması şeklinde tavsiyelerde bulunduğunu ancak çiğ süt tüketiminin nasıl olması gerektiğinin belirlenmesinin önem arz ettiğini ve tebliği bu sebeple hazırladıklarını açıkladı.

Sağlıksız çiğ sütün Brusella, tüberküloz gibi hayvan hastalıklarının insanlara geçişi için risk taşıdığını belirten Çelik, “Evet çiğ süt tüketelim ama hangi çiğ süt, nasıl çiğ süt konusunun cevabı olsun diye bu tebliğ şu anda Başbakanlığa gönderilmiş bulunuyor.” dedi.

Çelik, mikrobiyolojik açıdan toplam bakteri sayısının 1 mililitre sütte 100 binin altında, somatik hücrenin de 400 binin altında olan sütün sağlıklı sayıldığını dile getirerek, kim tarafından satıldığı, üreticisinin belli olmayan, kaydı tutulmayan sütlerden uzak durulması gerektiğini söyledi.Tebliğin yayımından itibaren 6 aylık bir uyum süreci olacağını ifade eden Çelik, ari işletmelerin bu uygulamaya hemen başlayabileceğini bildirdi.

Düzenleme ile denetimin çok daha kolay olacağını, keyfi uygulamaların önüne geçilebilecek bir sistemin hayata geçirileceğini dile getiren Çelik, cezai işlemlerin de Veteri̇ner Hi̇zmetleri̇, Bi̇tki̇ Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu’na tabi olacağını kaydetti. 

 ”Çiğ süt fiyatları düşecek”

”Tebliğ yürürlüğe girdikten sonra aracılar azalacak ” diyen Bakan Çelik, çiğ sütünde fiyatının düşeceğine dikkat çekti.

Küçül işletmeler için tedbir alınacağını aktaran Çelik, ” 6 aylık sürede karşımıza çıkanların sorunları neyse onların da mağduriyeti önlenecek.Belki onlara da önerilerimiz olacak” şeklinde konuştu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here