Dev Su Markalarının Şişe Sularında Plastik Bulundu, Liste Yayınlandı!

0
49

Plastik şişelerle aldığımız sularla ilgili yapılan testlerde, hemen hemen hepsinde plastik maddeler bulundu. 9 farklı ülkeden alınan 250 farklı şişe su ile yapılan testlerde tehlikeli markalar ortaya çıktı. Bu markalardan ikisi Türkiye’de de satılıyor.

Dev Su Markalarının Şişe Sularında Plastik Bulundu, Liste Yayınlandı!

Gazetecilik kuruluşu olan Orb Media, 9 farklı ülkeden 250 farklı su şişesiyle yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Her 1 litre suda ortalama 10 plastik maddenin bulunduğu, bu maddelerin gözle görülebilir oldukları ve hatta insan saçından daha kalın olabilecekleri de açıklandı.

Teste tabi tutulan küresel ve yerel markaların çoğu, şişeleme tesislerinin yüksek standartlarda olduğunu vurguladılar. Suların hepsi New York Üniversitesi araştırmacıları tarafından incelendi. Araştırmacılardan birisi olan kimya profesörü Sherri Mason, “Neredeyse her şişede plastik madde bulduk. Bu çalışma, herhangi bir markayı doğrudan suçlamak için yapılmadı, araştırma plastiğin her yere tesir ettiğini gösteriyor. Plastik, toplumumuzun her yerine yayılan bir madde ve sularımızı da istila ediyor. Bunlar her gün tükettiğimiz en temel ürünler.” açıklamasında bulundu.

su ile ilgili görsel sonucu 

Mikroplastik maddeler olarak adlandırılan bulguların insan sağlığına doğrudan zarar verdiklerine yönelik net bir veri bulunmasa da, bu konudaki çalışmalar devam ediyor. Araştırmacılar, sonuçların kaygı verici olduklarını belirtiyorlar. Ancak kaynak sularının kıt olduğu ve kirli olduğu bölgelerde, plastik şişe kullanımın sağlık açısından devam etmesi gerektiği de açıklamalara ekleniyor. 

Prof. Mason BBC’ye verdiği demeçte, araştırmacıların daha önce deniz ürünlerinde, ibralarda, deniz tuzunda hatta havada bile plastik maddeler bulduklarını belirtti. Yapılan son araştırma ise şişe sularla ilgili bugüne kadar en önemli araştırma olarak gösteriliyor.

Uluslararası markalar:

Aquafina

Dasani

Evian

Nestle Pure Life

San Pellegrino

Önde gelen ulusal markalar:

Aqua (Endonezya)

Bisleri (Hindistan)

Epura (Meksika)

Gerolsteiner (Almanya)

Minalba (Brezilya)

Wahaha (Çin)
Kaynak: Webtekno
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here