Yerli cep telefonu markaları

0
7928
yerli-cep-telefonu-markalari

En büyük bütçelerin ayrıldığı giderlerden biri olan teknoloji sektöründe başı çeken ürünler ise şüphesiz cep telefonları. Türk malı telefon markaları var mı sorularına yanıt olarak aşağıdaki araştrımayı yaptık.

Birçok sektörde yabancı ürünlerin varlığının hissedildiği ülkemizde teknoloji sektöründe bu ağırlık çok daha fazla hissedilmektedir. Özellikle son zamanlardaki millileşme vurgusunun artış göstermesi ile birlikte halkta da karşılık bularak yerli üretim ürünlere yönelimi artırdı.

En büyük bütçelerin ayrıldığı giderlerden biri olan teknoloji sektöründe başı çeken ürünler ise şüphesiz cep telefonları.

Birçok yabancı markanın boy gösterdiği cep telefonu sektöründe yerli markaların da son zamanlarda artış gösterdiği bilinmektedir.

“Yerli marka” nitelemesinden markanın yerli ama üretimin yabancı olabilme ayrıntısını ifade etmeden geçmemek lazım. Aşağıda “yerlilik” durumlarına göre listelenmiş markalar yer almaktadır.

Bunlardan kimileri bazı parçaları kendisi üretirken, kimileri marka olarak yerli olup bütün üretimi yurt dışında (genellikle Çin’de) yaptırırken, kimi markalar yazılımı ve tasarımı kendisi yaparak üretimi yurt dışında yaptırmayı tercih etmektedir. Bununla birlikte %100 yerli telefon için çalışmalar sürdürülse de henüz ortaya çıkarılmış somut bir ürün bulunmamaktadır.

Tabi gönül ister ki tamamen yerli üretim olan cep telefonlarımız olsun. Fakat günümüzde önde gelen telefon markaları bile üretimini tamamen kendisi yapmıyor. Neredeyse cep telefonu üretiminin tamamını kapsayan bir Çin üretimi söz konusu. Burada önemine vurgu yapılan konu markanın bulunduğu ülkeye kazandırdığı katma değer ve ithalatın azaltılarak ülkeye döviz girişinin sağlanıp sağlanamadığıdır.

Ülkemizde yerli telefon adı altında şu ana kadar telefon piyasaya süren firmalardan, dışarıda ürettirip kendi logosunu basan yerli firmalar:

-General Mobile

-Casper

-Reeder

-Teknosa

-Escort

-Sunny

-Piranha

-Trident

-Victor

-Quatro

-Dark

-Excon

-BB Mobile

-Türk Telekom

-Kaan Telefon

Tasarımını veya donanımın bir kısmını kendi yapıp yazılım ve donanımının bir kısmını yabancı şirkete yaptıran telefon firmaları:

-Vestel

-Turkcell

– Anka Telefon

Vestelin en yeni modeli Vestel Venüs 3 adlı telefon, piyasa da ki en yerli telefon olarak sayılabilir. Zira Venüs 3’ün tasarımı ve bataryası Vestel tesislerinde üretildi.

Yerli telefon ile ilgili çalışma yapan devlet şirketleri:

-Aselsan

-Tübitak

Yukarı da sayılan şirketler dışında adı henüz açıklanmayan ve yakında duyurulması beklenen firmalarda var. Bu firmalardan 3 tanesi donanımı, 5 tanesi de yazılımı yerli imkânlar yapmak için yarışıyor. Yani çok yakın bir zaman diliminde, donanımı da yazılımı da yerli olan bir akıllı telefon devlet desteği ile piyasaya sürülebilecek.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here