Dondurmada domuz çıktı

0
213

Dondurma “Dondurmalar Tebliği”ne göre değil, “Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği”ne göre üretiliyor.

Dondurmada domuz çıktı

Yazın vazgeçilmezi dondurmadan domuz çıktı E-441

Dondurma “Dondurmalar Tebliği”ne göre değil, “Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği”ne göre üretiliyor.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ndeki “Dondurma Tebliği”ne göre dondurmanın içinde süt, kaymak, salep, şeker, yumurta sarısı ve doğal aroma yahut meyvelerin bulunması gerekiyor.

Piyasada satılan dondurmalar ise ‘Yenilebilir Buzlu Ürünler Tebliği’ne göre üretiliyor ve yapımında su buzu, meyveli buz, sorbe, sütlü buz, bitkisel yağlı sütlü buz kullanılıyor.

 

İçlerindeki katkı maddeleri de bu başlıklara uygun şekilde hazırlanıyor. “Mamullerimizin hiçbir çeşidinde domuz ve domuzdan elde edilmiş katkı maddeleri kullanılmamıştır.” ibaresi istisnasız her üründe bulunuyor.

Tüketiciler Birliği’nin (TB) yayımladığı rapora göre ‘yoktur’ ibaresine rağmen bazı dondurmalarda E-441 koduyla belirtilen jelatin kullanılıyor.

Jelatinin maliyeti düşük olmasına rağmen dini hassasiyetten uzak firmalarca üretiliyor ve kimi zaman domuzdan elde ediliyor. Kullanılan sığır jelatini olsa dahi İslami usullere göre kesilmiş olması gerekiyor. Bu durumda tüketicinin satın aldığı üründe jelatin olup olmadığını kontrol etmesi eğer varsa kaynağını sorgulaması gerekiyor.

Bununla birlikte ülkemizde GİMDES’ten helals ertifikası alan dondurmalar da bulunmaktadır. Buradan helal sertifikalı dondurmaların listesine bakabilirsiniz.

Bu durumda en iyisi kendi dondurmanızı evde kendiniz yapmanızdır.
Buyurun evde dondurma tarifi>>
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here