Bim kimin? Sahibi kim?

1
5295
bim-kimin-sahibi-kim

BİM’in ne anlama geldiği en fazla merak edilen soruların başında geliyor. BİM’in adının Birleşik İslami Marketleri olduğu iddiası hem sosyal hem de internet medyasında yer almaktaydı.

Genel olarak BİM sahibi, BİM açılımı, BİM nedir gibi konulara değineceğiz. BİM’in ne anlama geldiği en fazla merak edilen soruların başında geliyor. BİM’in adının Birleşik İslami Marketleri olduğu iddiası hem sosyal hem de internet medyasında yer almaktaydı.

BİM’in anlamı Bİrleşik Marketler A.Ş’nin kısaltılmışıdır. Peki sahibi kim?

Bim marketlerinin kime ait olduğuyla ilgili birçok soru geliyor. Kimileri yahudi firması olduğunu bile zaman zaman söylüyor. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. BİM marketleri yerli ve milli bir firmadır. Türkiye’nin en büyük market zincilrerinden biri olan BİM market çok ortaklı bir yapıya sahiptir. BKZ: Bim market sayısı

Bunun yanı sıra yine BİM tarafından kurulan File Market isimli hipermarket konseptli marketler kurulmaya başlandı. 2015 yılından itibaren kurulmaya başlanan File Marketlerin bugün 40’ın üzerinde şube sayısı bulunuyor.

İLGİLİ HABER:
A101 kimin?
Torku kimin?

Yönetim kurulu ve ortaklık yapısı aşağıda verilmiştir.

Burada halka açık kısım için yahudilerin elinde olabileceği söylentileri dolaşsa da bilgi aldığımız bir borsa uzmanı hisse satışlarında çok fazla hisseyi bir kişinin elinde bulundurmaya çalışması gibi olaylar konusunda önlemler olduğunu belirtmektedir.

İşte Bim’in ortaklık yapısı ve yönetim kurulu.

Ortaklık Yapısı
       TL      %
Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  44.876.992 %14,78
Naspak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  31.896.000 %10,51
Diğer (Halka Kapalı)  11.192.000 %  3,68
Diğer (Halka Açık) 215.635.008 %71,03
Toplam 303.600.000   %  100

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Başkanı
Mustafa Latif TOPBAŞ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Mahmud Pyirali Kassamali MERALI

Yönetim Kurulu Üyesi
Ömer Hulusi TOPBAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi
Jozef Wilhelmus Johannes SIMONS

Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız Üye)
Mustafa BÜYÜKABACI

Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız Üye)
Talat İÇÖZ

En büyük hisse sahibi olan Mustafa Latif Topbaş; 1944 İstanbul doğumludur. 1961’de tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi olan Bahariye Mensucat A.Ş.’de ortak ve yönetici olarak iş hayatına atıldı. İlerleyen yıllarda muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak görev aldı. 1994 yılında BİM’in kurucu ortakları arasında yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev üstlendi. 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Bim Hakkında

Faaliyetlerine 1995 yılında 21 mağazayla başlayan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. ana ilkesi, temel gıda ve tüketim malzemelerinin mümkün olan en uygun fiyat ve en yüksek kaliteyle tüketiciye ulaştırılmasıdır.

Yüksek indirim (hard-discount) modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi olan BİM, portföyünü yaklaşık 600 ürünle sınırlı tutmakta ve çok sayıda özel markalı ürüne sahip olmayı hedeflemektedir.

BİM, mağaza sayısı ve cirosunu istikrarlı bir biçimde artırma politikasını 2014 yılında da sürdürmüştür; Yıl içinde üç yeni bölge merkezinin yanısıra 502 yeni mağaza açarak mağaza sayısında yaklaşık %13 oranında büyüme kaydeden BİM, 2014 yıl sonu itibariyle Türkiye’de 4.502 mağaza sayısına ulaşmıştır. BİM, gelişimini, kalite anlayışından ve müşteri memnuniyeti önceliğinden vazgeçmeksizin, etkin maliyet yönetimi politikasıyla sürdürmektedir.

Uluslararası bir şirket olma vizyonuyla hareket eden BİM yeni ülkelere açılmakla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. BİM 2014 yılında 59 yeni mağaza açarak 223 mağazaya ulaştığı Fas operasyonlarını tüm hızıyla sürdürmektedir. 2014 yılında ikinci yurt dışı operasyonu olan Mısır’da 46 yeni mağaza açan BİM kısa süre içinde bu ülkede 81 mağazaya ulaşmıştır.

BİM, başta müşterileri ve tedarikçileri olmak üzere tüm paydaşlarıyla kurduğu güvene dayalı ilişkiler ve çalışanlarının kusursuz hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam etmektedir.
1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here