Cola Turka kimin?

0
6567
cola turka

Günlük hayatta en çok tüketilen kola markaları arasında büyük başarılar elde eden firmalar arasında yer alan Cola Turka kimin?

Sofraların genellikle vazgeçilmeyen içecekleri arasında yer alan kola markaları arasında en çok tüketilen ve içilen kola firması Cola Turka kimin? İşte haberimizin devamı…

Cola Turka kimin? 

Cola Turka; Yıldız Holding A.Ş. firması tarafından 25 Haziran 2003 tarihinde piyasaya sürülen gazlı içecek firmasıdır. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, Yıldız Holding’e bağlı Della Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilmektedir.
Cola Turka, pazara girmeden önce (25 Haziran 2003 öncesi) Coca Cola %66, Pepsi %22,9 pazar payına sahipti. Cola Turka, 2005 yılında kola segmenti içinde 2. marka oldu.

Cola Turka 2006 yılında yeni imaj kampanyasında “hep beraber” temasını işledi.
Cola Turka’nın logosu ve ambalaj tasarımları da Hollywood’da yaşayan ünlü Türk tasarımcı Emrah Yücel tarafından yenilendi. Ülker Cola Turka’yı Japonlara sattığını yıllar önce duyurmuştu. (Murat Ülker Cola Turka’yı neden sattığını açıkladı>>)

Yeniden yapılanma kapsamında, Yıldız Holding’in içecek şirketleri Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Mevye Suları’nın % 90 hissesinin, 335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’a satılmasına karar verildi.
Hisse devri sonrasında şirketler Türkiye operasyonlarını sürdürecek. Cola Turka, Çamlıca, Saka Su, Sunny, Maltana, Eskipazar, Flores ve Link markaları ise DyDo DRINCO çatısı altında tüketicileri ile buluşmaya devam edecek.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here