Fare Kadar Aklı Olan Her Gün Peynir Yer

Tüm dünya senelerce tam yağlı yoğurt, peynir, tereyağı ve yumurta damarlarınızı tıkar, kalp krizi felç geçirirsiniz diye kandırıldı.

Fare Kadar Aklı Olan Her Gün Peynir Yer

Danimarka’ da Kopenhag ve Hollanda’ da Wageningen Üniversiteleri uzmanları, son 35 senede yapılan 29 kohort çalışmasına katılan 938.465 katılımcıya ait verileri yeniden değerlendirdiler.

European Journal of Epidemiology’ de yayınlanan meta-analize göre süt yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinden zengin diyetin kalp-damar hastalıkları, koroner kalp hastalığı ve tüm sebeplere bağlı ölüm riskini artırmadığı tespit edildi.

Meta-analiz, bu ürünlerin tam yağlı veya az yağlı olmalarının bir farkı olmadığını, peynir tüketenlerde kalp-damar hastalığı riskinin yüzde 2 daha az olduğunu gösteriyor.

Neden peynir?

Birincisi, peynir müthiş bir protein, kalsiyum ve B12 kaynağıdır.

İkincisi, peynir kalp ve beyin damarlarının düşmanı değil bilakis dostudur, kötü kolesterolü de düşürür.

Üçüncüsü, tamam peynir tuzlu bir yiyecektir ama sanıldığı gibi tansiyonu yükseltmez çünkü peynirde o kadar çok faydalı besin ögesi vardır ki bunlar tuzun olumsuz etkilerini bertaraf ederler.

Dördüncüsü, peynir fermente bir gıdadır ve faydalı bakterilerle doludur.

Beşincisi, peynirde doymuş yağlar vardır.

Doymuş yağlar olmadan sağlık olmaz

Yağlar hakkındaki genel kanaat çok eksiktir.

Yağ asidi deyip geçeriz ama bunların binlerce çeşidi vardır ve hepsinin de biyolojileri farklıdır.

Palmitolat bu yağ asitlerinden biridir; bu yağ asidi vücutta çok az üretilir ama tam yağlı süt ürünlerinde özellikle de peynirde fazla miktarda bulunur.

Palmitolat, doymuş yağların sebep olduğu hasarları düzeltir, insülin gibi kan şekerini düşürür, anti-enflamatuar etkileri de vardır.

Gelelim neticeye

Tüm dünya senelerce tam yağlı yoğurt, peynir, tereyağı ve yumurta damarlarınızı tıkar, kalp krizi felç geçirirsiniz diye kandırıldı.

Ne var ki gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyları var.

Yıllardır yan gözle bile bakmaya cesaret edemediğiniz peynir de diğer tam yağlı ürünler de sağlığınızın dostu idi ama margarin, bitkisel yağ ve endüstri ürünü yiyecek ve içecekleri satmak için bunlar kötüleniyordu.

Çok şükür o günler geçti gitti, yalanlar orta çıktı, hasret sona erdi.

Peynirinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/05/12/yazilar/tip-yazilari/beslenme/fare-kadar-akli-olan-her-gun-peynir-yer/

Kaynak: https://link.springer.com/article/10.1007/s10654-017-0243-1

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

Kum1

Ramazan Kolisi

11 ayın sultanı olan Ramazan tüm Müslümanların dört gözle beklediği bir aydır. Oruç tutmak insan …