23 Eylül 2023 Cumartesi

Trompet ve saksafon hangi metalden yapılır

Doğal seslere en yakın titreşimi elde etmeyi sağladığı için trompet saksafon gibi enstrümanlar genellikle…

Trompet ve saksafon hangi metalden yapılır

Doğal seslere en yakın titreşimi elde etmeyi sağladığı için trompet saksafon gibi enstrümanlar genellikle bakırdan yapılan çalgılardır.

Saksofon klarnete benzer. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamışlı ağızlık kullanır. Tuş sistemi ise aynı olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksofon, metalden yapılan bir enstruman olmasına rağmen, yapısı ve kökeni gereği, bakır üflemeli değil, tahta üflemeli çalgılar arasında sayılır.

Saksofonlar çoğunlukla pirinçten yapılıp, üzerlerine saydam vernik, altın ya da gümüş ile kaplama yapılır. Vernik ya da öteki kaplamalar pirincin paslanmasını önlediği gibi, ses niteliğinin artmasını ve çalgının görüntüsünün ilgi çekici olmasını sağlarlar.

Değişik dönemlerde, saksofon yapımında plastik ve tahta gibi değişik gereçler de denenmiştir. 1930 öncesinde saksofonların verniklenmeden ya da kaplama yapılmadan satışa sunulmaları yaygındı. 1960’lara dek ise, bazi saksofonlar ucuz olmaları bakımından gümüşle değil, nikelle kaplanırdı.

Trompet: Bir ağızlık ve kendi üstüne kıvrılmış silindir bir borudan oluşan nefesli çalgıdır. Bir nefesli çalgı, askeri borazan. Aerophone sınıfına ait bir bakır üflemelidir.

About admin

Check Also

Kum1

Ramazan Kolisi

11 ayın sultanı olan Ramazan tüm Müslümanların dört gözle beklediği bir aydır. Oruç tutmak insan …