11 Aralık 2023 Pazartesi

Hac nasıl yapılır?

Zilhicce ayında Müslümanlar Hac ibadetini yerine getirmek üzere Harem bölgesine yani Mekke’ye giderler. Bu araştırmada Zilhicce ayında Müslümanlar tarafından ifa edilen hac nasıl yapılır sorusunu inceleyeceğiz.Hac nasıl yapılır?

Hac Nasıl Yapılır?

Temettü, Kıran ve İfrad olmak üzere 3 çeşit hac vardır. Türkiye’den giden hacıların çoğunluğu temettü haccı yaparlar. Bu nedenle aşağıda temettü haccı anlatacağız.
  • Temettü Haccı
Temettü Haccı, hac mevsimi içinde umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra vakti gelince ihrama girip hac yapmaktan ibarettir. Bu haccı yapacak kişi hazırlık safhasından sonra umreye niyet eder ve umreyi tamamlar.Hac nasıl yapılır? Hacı adayı ihrama girer ve hacca niyet eder. İhrama girmeden önce ise vücudunu detaylı bir şekilde temizler ve tamamen temiz olarak boy abdesti alır. Beden temizliği yapan erkek hacı adayı iki kattan oluşan ihram kıyafeti giyer. Daha sonra hacı adaya tavafa başlar. Bu esnada tavaf olarak Kabe’nin etrafını yedi defa döner. Buradaki her bir dönüşe şavt denir.
  • Say
Daha sonra kişi Safa tepesinden başlayarak dördü gidiş üçü dönüş olmak üzere Safa ile Merva tepeleri arasında toplam yedi defa gider gelir.
  • Vakfe
Akabinde kişi Harem sınırının bittiği Arafat sınırının başladığı yerde belirli bir zaman bir süre durur. Bu kapsamda kişi Arafat’ta öğle ve ikindi namazları birleştirmek sureti ile kılar. Sonrasında ayağa kalkarak kıbleye karşı döner, telbiye, tehlil, tahmid ve salavat-ı şerife getirir.
  • Muzdelife
Arafat’tan sonra kişi Arafat ile Mina arasında yer alan bölgede yani Muzdelife’de vakfe yapar. Kişi, burada yatsı namazı vakti girdikten sonra akşam ve yatsı namazını birleştirerek kılar. Ardından teşrik tekbirleri getirir. Gece boyunca ibadet ve dua ile bayramı karşılar.
  • Mina ve Şeytan Taşlama
Kişi, Mekke yakınlarındaki Mina’ya gelir. Bayramın birinci günü tan yeri ağırdıktan sonra Muzdelife’den gelerek Akabe cemresine yedi taş atar. İlk taşın atılması ile telbiyeye son verir. Ardından kurban keser, tıraş olur ve ihramdan çıkar.
  • Mescid-i Nebevi
Son olarak, Hac ibadetini tamamladıktan sonra hacılar Mekke’den ayrılarak Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i ziyaret için Medine’de bulunan Mescid-i Nebevi’ye gelirler. Bu şekilde Hac nasıl yapılır meselesini incelemiş olduk.

About Aslıhan Özkan

Check Also

Namaz Kılmanın Sağlığımız İçin İnanılmaz Faydaları

Namaz Kılmanın Sağlığımız İçin İnanılmaz Faydaları!!

Namaz, Dinimiz için önemli bir ibadettir ve biz  müslümanlar tarafından beş vakit boyunca günlük hayatın …