Namaz Nasıl Kılınır?

Bakara suresi 43. ayet “Namaz ı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve rukû edenlerle beraber siz de rukû edin.” buyurmaktadır. İslamiyetin bir rüknü olan ve bütün müslümanlara farz olan namaz nasıl kılınır? Müslümanlar 2 rekat namazı şu şekilde kılarlar. Müslümanlar namazda hangi hususlara riayet etmeli, hangi duaları okumalıdır? Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda ele alacağız.

 

Namaz Nasıl Kılınır?

2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

Örneğin kişi Sabah namazı sünnetine başlamadan önce kişi namazın dışında olan şartları yerine getirir. Akabinde temiz bir örtü üzerinde kıbleye döner.

Birinci rekat:Kişi sabah namazının sünnetini kılmaya kalben niyet eder. Dil ile de kendi duyacağı bir sesle “Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının sünnetini kılmaya” der. Eller kulakların hizasına kadar kaldırılıp “Allah u Ekber” der ve namazı eda etmeye başlar. Ardından “Subhaneke” duasını okur ve “euzü Besmele”yi çeker ve “Fatiha” suresi ile zammı sureyi okur.

Daha sonra Allah u Ekber diyerek rükuya gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Azim” der. Rükudan kalkar ve “Semi Allahulimen Hamide-Rabbena Lekel Hamd” der. Sonra Allah u Ekber diyerek secdeye gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Akabinde Allah u Ekber der ve oturur. Tekrar Allah u Ekber der ve secdeye gider ve secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Sonrasında Allah u Ekber diyerek ikinci rekat için ayağa kalkar.

İkinci rekat:Kişi besmele çeker, Fatiha ve zammı sureyi okur. Daha sonra Allah u Ekber diyerek rükuya gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Azim” der. Rükudan kalkar ve “Semi Allahulimen Hamide-Rabbena Lekel Hamd” der. Sonra Allah u Ekber diyerek secdeye gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Akabinde Allah u Ekber der ve oturur. Tekrar Allah u Ekber der ve secdeye gider ve secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Sonrasında Allah u Ekber diyerek oturur ve Tahiyyat, Salli- Barik ve Rabbena dualarını okur. Son olarak, önce sağ sonra sola “Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah” demek suretiyle namazı bitirir.

About Aslıhan Özkan

Check Also

Namaz Kılmanın Sağlığımız İçin İnanılmaz Faydaları

Namaz Kılmanın Sağlığımız İçin İnanılmaz Faydaları!!

Namaz, Dinimiz için önemli bir ibadettir ve biz  müslümanlar tarafından beş vakit boyunca günlük hayatın …