1 Şubat 2023 Çarşamba

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/helalplatform/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/helalplatform/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3
Öğle namazı, Müslümanlara farz olan beş vakit namazın ikincisidir. 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet olmak üzere 10 rekattan oluşur. Öğle namazının vakti, güneşin zeval vaktinden itibaren başlar. Cismin gölgesinin bir veya iki katı olduğu zamanda ise öğle namazının vakti sona erer.Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

ÖĞLE NAMAZININ FAZİLETİ

Öğle namazı çok faziletli bir namaz olup gün ortasında kılınan bir namazdır. Nitekim, Allah Resulü (s.a.v) öğle namazı ile ilgili olarak “Bu vakit, gök kapılarının açıldığı bir zamandır. O saatte iyi bir amelimin Allah’ın huzuruna çıkmasını isterim.” diyerek önemine vurgu yapmıştır. (Tirmizî, Vitir 16. Ayrıca bk. İbni Mâce, İkâmet 105) Bu nedenle Müslümanlar bu fırsatı değerlendirerek öğle namazını sünnetleri ile birlikte eda etmelidir.Ayrıca, Allah Resulü (s.a.v.) “Kim gün ve gecede (farzların dışında) on iki rek’at namaz kılarsa, onun için cennette bir küçük bina edilir. Bunlar, öğle namazından önce dört rekat namazdır…” diyerek bu namazın sünnetinin faziletine değinmiştir.

Öğle Namazı  Nasıl Kılınır?

Kişi Öğle namazının ilk sünnetini 4 rekat olarak şu şekilde kılar:Birinci rekat: Kişi “Niyet ettim Allah rızası için Öğle namazının ilk sünnetini kılmaya” der. Allah u Ekber diyerek namaza başlar, Subhanekeyi okur, Euzü Besmele ile Fatiha ve zammı sureyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve ikinci rekat için ayağa kalkar.İkinci rekat: Besmele ile Fatiha ve zammı sureyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider, oturur. Tahiyyat okuyarak üçüncü rekata kalkar.Üçüncü rekat:Besmele ile Fatiha ve zammı suresiyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve dördüncü rekat için kalkar.Dördüncü rekat: Besmele ile Fatiha ve zammı suresiyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve sağa sola selam vererek öğle namazı sünnetini bitirir.

ÖĞLE NAMAZININ FARZI

Öğle namazı farzını 4 rekat olarak şu şekilde kılar:

Birinci rekat: Kişi “Niyet ettim Allah rızası için Öğle namazının farzını kılmaya” der. Allah u Ekber diyerek namaza başlar, Subhanekeyi okur, Euzü Besmele ile Fatiha ve zammı sureyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve ikinci rekat için ayağa kalkar.İkinci rekat: Besmele ile Fatiha ve zammı sureyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider, oturur. Tahiyyat okuyarak üçüncü rekata kalkar.Üçüncü rekat:Besmele ile Fatiha suresini okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve dördüncü rekat için kalkar.Dördüncü rekat: Besmele ile Fatiha suresini okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve sağa sola selam vererek öğle namazı farzını bitirir.

ÖĞLE NAMAZININ SON SÜNNETİ

Son olarak Öğle namazı son sünnetini 2 rekat olarak şu şekilde kılar:Birinci rekat: Kişi “Niyet ettim Allah rızası için Öğle namazının son sünnetini kılmaya” der. Allah u Ekber diyerek namaza başlar, Subhanekeyi okur, Euzü Besmele ile Fatiha ve zammı sureyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider ve ikinci rekat için ayağa kalkar.İkinci rekat: Besmele ile Fatiha ve zammı sureyi okur ve rükuya gider. Sonrasında Secdeye gider, oturur. Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena dualarını okur ve selam vererek namazı bitirir.   

Hakkında Aslıhan Özkan


İlginizi Çekebilir

Ebced Hesabı Nedir?

Ebced Hesabı Nedir?

Ebced hesabı, Arap alfabesinin kolaylıkla hatırlanması için ilk dört harfin sıralanışının ebced şeklinde kullanılması ile …