Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah namazı, Müslümanlara farz olan beş vakit namazın ilk kılınan namazıdır. Çok faziletli bir namaz olan Sabah namazı olup iki rekat sünnet iki rekat farzdan oluşmaktadır.

Sabah Namazının Vakti

Bahse konu namazının vakti, imsak ile girer güneşin doğması ile biter. Bu namazın faziletli zamanı Hanefilere göre etrafın hafif ışıdığı zaman iken Şafiilere göre ise karanlık zamanıdır. Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah namazı sünnetine başlamadan önce kişi namazın dışında olan şartları yerine getirir. Sonrasında kişi namaz kılınacak temiz bir örtü üzerinde kıbleye doğru döner.Birinci rekat:Kişi sabah namazının sünnetini kılmaya kalben niyet eder. Dil ile de kendi duyacağı bir sesle “Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının sünnetini kılmaya” der. Eller kulakların hizasına kadar kaldırılıp “Allah u Ekber” der ve namazı eda etmeye başlar. Ardından “Subhaneke” duasını okur ve “euzü Besmele”yi çeker ve “Fatiha” suresi ile zammı sureyi okur.Daha sonra Allah u Ekber diyerek rükuya gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Azim” der. Rükudan doğrulur ve “Semi Allahulimen Hamide-Rabbena Lekel Hamd” der. Sonra Allah u Ekber diyerek secdeye gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Akabinde Allah u Ekber der ve oturur. Tekrar Allah u Ekber der ve secdeye gider ve secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Sonrasında Allah u Ekber diyerek ikinci rekat için ayağa kalkar.İkinci rekat:Kişi besmele çeker, Fatiha ve zammı sureyi okur. Daha sonra Allah u Ekber diyerek rükuya gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Azim” der. Rükudan doğrulur ve “Semi Allahulimen Hamide-Rabbena Lekel Hamd” der. Sonra Allah u Ekber diyerek secdeye gider ve üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Akabinde Allah u Ekber der ve oturur. Tekrar Allah u Ekber der ve secdeye gider ve secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” der. Sonrasında Allah u Ekber diyerek oturur ve Tahiyyat, Salli- Barik ve Rabbena dualarını okur. Son olarak, önce sağ sonra sola “Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah” demek suretiyle namazı bitirir.Sabah namazının farzına başlamadan önce kamet getirir, sonra “”Niyet ettim Allah rızası için Sabah namazının farzını kılmaya” niyet eder ve Sabah namazını sünneti ile aynı şekilde farzını kılar. 

About Aslıhan Özkan

Check Also

Kerahat vakti Nedir? Hangi Vakitlerde Namaz kılmak Memkruhtur?

Kerahat vakti Nedir? Hangi Vakitlerde Namaz kılmak Memkruhtur?

Kerahat vakti Nedir? Hangi Vakitlerde Namaz kılmak Memkruhtur? Namaz, İslam dininin en önemli ibadetlerinden biridir …