Sadaka Nedir? Sadaka Çeşitleri Nelerdir?

Sadaka nedir, Arapça kökenli bir kelimedir ve doğruluk ve gerçeklik anlamına gelen “sıdk” kökünden türemiştir. İslami ilimlerde ise farz olan zekat ile birlikte ihtiyaç sahiplerine yapılan her türlü yardımdır.Sadaka Nedir? Sadaka Çeşitleri Nelerdir? KİMLERE VERİLİRİslam toplumunun içerisinde yer alan bireyler ihtiyaç sahiplerine sadaka verir. Ayrıca Müslüman bireyler hayır kuruluşlarına da sadaka verir. öncelikle Allah yolunda ilim tahsil edenlere, yolculara, hasta ve borçlulara  vermesi gerekir. Ayrıca yol, su, çeşme ve mescit imarı için de verilmesi gerekir.SADAKA NEDİR VE ÇEŞİTLERİ NELERDİRİslam alimleri genel olarak sadakayı dörde ayırmaktadır.Farz olan  zekat, fıtır sadakası, nafile olan sadakalar.Farz olan sadakazekat:nisap miktarını aşan malı olan her Müslümana farz olan mali bir ibadettir.Fıtır sadakası: Her müslümanın ramazan ayı içerisinde vermesi gereken vacip bir sadakadır. Buna fitre de denir.Nafile olan sadakalar: Kişinin Allah rızasını gözeterek verdiği sadakadır. Bu sadakanın içerisine salih amel, insanlara selam vermek ve tebessüm etmek de dahildir.Sadaka-ı cariye: Öldükten sonra da amel defterine sevap yazılmasına vesile olan sakadır. Örneğin; Cami, yol, çeşme yaptırmak, ağaç dikmek, insanlığa faydalı bir eser bırakmak gibi. Sadaka-ı cariye insanlara faydası dokunmaya devam eden her çeşit iyi iştir.

SADAKA VERMENİN FAZİLETİ

Son olarak, İslam toplumunda sadakaverme çok faziletli bir amel olarak görülmektedir. Örneğin Hadid suresi 18.ayette şu ifadeler yer almaktadır. “Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle  kadınlar ve Allah’a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir”.Bununla beraber, Allah u Teala Bakara suresi 271. ayette “Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur.” ifadeleri yer almaktadır. Peygamberimiz (s.a.v) de Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur buyurmuştur.

Hakkında Aslıhan Özkan


İlginizi Çekebilir

Ebced Hesabı Nedir?

Ebced Hesabı Nedir?

Ebced hesabı, Arap alfabesinin kolaylıkla hatırlanması için ilk dört harfin sıralanışının ebced şeklinde kullanılması ile …