sınav iyi geçmesi için dua

Çok iyi hazırlanılmış, deneme sınavlarına girilmiş bütün konular tamamen öğrenilmiş sınav günü gelmiş çatmış. Bundan sonrası ise teslimiyet. Allah’a güvenin, hakkınızda en hayırlısını dileyin ve sınavınıza sakin bir ruh hali ile stres yapmadan telaş etmeden duanızı okuyup girin.

Sınava girerken okunacak dua, Sınavda okunacak dua ve sureler

Sınavlar hayatımızda kariyer belirlemede ve geleceğimizi inşa etmede önemli roller üstlenmektedir. YGS sınavı ise bunların en başında gelir. Lise yıllarına kadar birçok ufak tefek sınava gireriz. Lise biterken gireceğimiz YGS sınavı ise hayatımızın gelecekte hangi meslek üzerinde ilerleyeceği, ne iş yapacağımız ve hangi yönde kariyer hedefi yapacağımızı önemli ölçüde belirleyen en önemli sınavdır. Bu sınavdan sonra yapılacak seçimler birçok kişi için hayatının geri kalanını önemli ölçüde etkileyecektir.

Çok iyi hazırlanılmış, deneme sınavlarına girilmiş bütün konular tamamen öğrenilmiş sınav günü gelmiş çatmış. Bundan sonrası ise teslimiyet. Allah’a güvenin, hakkınızda en hayırlısını dileyin ve sınavınıza sakin bir ruh hali ile stres yapmadan telaş etmeden duanızı okuyup girin.

Besmele çekmeyi kesinlikle unutmamak gerekiyor. Bismillahirrahmanirrahim her hayrın başıdır.

Fazileti itibari ile üç İhlas ile bir Fatiha okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıda verilen sınavdan önce, sınava girerken, sınav başlayınca okuyabileceğiniz dua önerileri mevcut. Allah c.c. sınava giren herkesin hakkında hayırlısını versin.

Sınava girerken okunabilecek dualar arasında İSRA suresi 80’inci ayette bulunan duayı okuyabilirsiniz. Arapçasını, Arapça bilmeyenler için Türkçe okunuşunu ve sonrasında da Türkçe mealini bulabilirsiniz.

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

Duanın okunuşu: “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

Duanın meali şöyle:”Ya Rabbi!, Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

Sınava girmek için sıraya oturdunuz.

Muhtemelen üzerinizde bir stres içinizde bir baskı hissedebilirsiniz. Bu sınav stresi için de önerebileceğimiz dua Taha suresi: 25-2 ayeti burada yapılacak en uygun dualardan biridir.

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

Duanın okunuşu: “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”

Duanın meali şöyle:”Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır, Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

Sınav başlamak üzereyken de teslimiyeti elden bırakmamak lazım. Artık siz elinizden geleni yapmışsınızdır bundan sonrasını Allah’a bırakın. Hakkınızda hayırlısı neyse Allah c.c. sizler için en iyisini versin.

ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ

Duanın okunuşu: “Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû.”

Duanın meali şöyle:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

About admin

Check Also

Namaz Kılmanın Sağlığımız İçin İnanılmaz Faydaları

Namaz Kılmanın Sağlığımız İçin İnanılmaz Faydaları!!

Namaz, Dinimiz için önemli bir ibadettir ve biz  müslümanlar tarafından beş vakit boyunca günlük hayatın …