‘Dünyanın en zengin ülkesi’ Katar hakkında şaşırtan 8 bilgi…

Son günlerin en çok konuşulan ülkesi Katar. Katar hakkında belkide daha önce duymadığınız 8 ilginç bilgi.

'Dünyanın en zengin ülkesi' Katar hakkında şaşırtan 8 bilgi...

– Arap Yarımadasındaki en çok yağmur düşen ülke olan Katar, Arapça’da yağmur damlası anlamına geliyor.

– 11 bin 521 km2 yüz ölçümüne sahip olan ülkenin tek kara sınırı Suudi Arabistan ile var. Başkenti Doha olan ülke mutlak monarşi ile yönetiliyor.

– 2.3 milyona yakın nüfusa sahip olan ülkenin silahlı kuvvetlerinde görevli olan asker sayısı 12 bin civarında.

– Resmi dili Arapça olan ülkede Katarlı Araplardan çok yabancı işçiler yaşıyor. İşçi ülkesi olarak bilinen Katar’da yabancıla oranı yüzde 87.

– Kişi başına düşen gelir bakımından dünyanın en zengin ülkesi olan Katar, dünyada yüzde 0.4’lük işsizlik oranıyla en az işsizliğin olduğu ikinci ülke.

– 1871 yılında Osmanlının egemenliğini kabul eden Katar ile ilişkiler 1913 yılında sona erdi. 1915 yılında İngilizlerin işgal ettiği ve 1971’de bağımsızlığını kazanabilen Katar’da doğalgaz ve petrol rezervleri 1940 yılında keşfedildi.

– Ülke ekonomisinin yaklaşık 60’ı doğal gaz ve petrole dayanıyor. Katar, dünyanın en büyük 3. kanıtlanmış gaz rezervlerine sahip olmasıyla birlikte dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı.

– Rusya ile yaşanan uçak krizinden 10 gün sonra Türkiye ile sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması yapan Katar, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından da Türkiye’ye büyük destek verdi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir