Kaynaklar hızlı bir şekilde tükeniyor!

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, dünyada gıda güvenliğinin birçok meydan okuma sebebiyle “tehlike altında” olduğu uyarısında bulundu.

Kaynaklar hızlı bir şekilde tükeniyor!

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) “Gıda ve Tarımın Geleceği: Eğilimler ve Meydan Okumalar” başlıklı raporu yayımlandı. Rapor, insanoğlunun gelecekte kendini besleme yeteneğinin doğal kaynaklar üzerindeki yoğunlaşan baskılar, giderek artan eşitsizlik ve iklim değişikliğinin yansımalarından dolayı ciddi tehlike altında olduğuna dikkat çekiyor.

Küresel açlıkla mücadele

Son 30 yılda küresel açlığın sona erdirilmesi için çok ciddi ve önemli mesafe alınmasına rağmen gıda üretiminin genişlemesi ve ekonomik büyümenin çoğu kez doğal çevre üzerinde ağır maliyetleri de beraberinde getirdiği vurgulanan raporda, “Yeryüzünü kaplayan ormanların neredeyse yarısı gitti. Yeraltı kaynak suları da hızlıca tükeniyor. Biyoçeşitlilik de derinden aşındı.” tespitinde bulunuldu.

FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva rapordaki giriş yazısında, eğilimin böyle devam etmesi durumunda gezegensel sınırların baskın çıkabileceğini kaydetti.
Kaynak: gidagundemi.com

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir