Myanmar ve Bangladeş’ten Arakan anlaşması

Yüz binlerce Müslümanın baskı ve şiddet yüzünden evlerinden kaçmak zorunda kalmalarının ardından; Myanmar ve Bangladeş, Arakanlıların ülkelerine dönmeleri için mutabakat anlaşması imzaladı.

Myanmar ve Bangladeş'ten Arakan anlaşması

Myanmar ve Bangladeş, arakan Müslümanlarının ülkelerine dönmesi için mutabakat anlaşması imzaladı. Reuters’a konuşan Myanmar Göç Bakanlığı Müsteşarı Mying Kyaing, “Bangladeş kişisel bilgi formlarını bize geri gönderdiği gibi, onları almaya hazırız” dedi. 

 

Bangladeş, 25 Ağustos’tan bu yana kendilerine sığınan 600 binden fazla Arakan Müslümanının ülkelerine geri dönmesi gerektiğini belirtiyordu. Myanmar ise ülkedeki zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınan yüz binlerce Arakanlıyı vatandaş olarak kabul etmeye yanaşmıyordu.

Bu gelişme, ABD’nin Arakan’da yaşananlar için “etnik temizlik” demesinin ardından yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddeti dün ilk kez “etnik temizlik” olarak nitelendirerek, katliamlardan sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirtmişti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir