23 Eylül 2023 Cumartesi

Tarlada 35 kuruş pazarda 5 lira

Genellikle tarladan çıkış fiyatından kat kat yüksek fiyatlarla tüketiciye ulaşan ürünler can sıkmaya devam ediyor.

Tarlada 35 kuruş pazarda 5 lira

Türkiye’nin en önemli lahana ve brokoli üretim merkezi Yenişehir ovasında çiftçiler dertli. Pazarda tanesi 7 lira olan lahananın kilosunu çiftçi tüccara ancak 35 kuruşa satabiliyor.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde lahana ve brokoli hasadı devam ediyor. Son günlerde yağan şiddetli kar yağışı sebebiyle brokoliler tarlada dondan çürüdü. Üreticiler, kendilerinin kilosunu 35 kuruşa sattıkları lahananın pazarda tanesinin 5-7 lirasından satılmasına isyan ediyor. Brokolinin ise fiyatından memnun olan çiftçi, soğuklardan dolayı zarar gören mahsullerine üzülüyor.

Zaman zaman spekülasyonlar yapıldığı iddiaları ile gündeme gelen Pazar fiyatları bu defa lahana için gündemde. Genellikle tarladan çıkış fiyatından kat kat yüksek fiyatlarla tüketiciye ulaşan ürünler can sıkmaya devam ediyor.

Yenişehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Ay, “Lahana tarlada 30-35 kuruştan, brokoli ise 1,5-2 liradan satılıyor. Yenişehir ovasında 5 bin dönüm araziye lahana ekildi. 1 dönüm tarladan 7-8 ton lahana çıkıyor. Üreticiler en çok pazarla tarla arasındaki fiyattan şikayetçi. 

Üreticiler, emeğini alın terini ortaya koyup işin çilesini çeken üreticinin maliyetlerini zor karşıladığı fiyatlara elinden çıkardığı ürünlerin son tüketiciye çok yüksek fiyatlarla ulaştırılmasının önüne geçilmesini istiyor. Hakettikleri kazancı alamayan üretici spekülatif hareketlerle yüksek kar elde eden aracılara karşı önlem alınması için yetkililere çağrı yapıyor.

Tarlada kilosu 30-35 kuruş arasında satılan lahananın tanesi pazarda 5-7 lira. Arada büyük bir uçurum var. Burada parayı aracılar kazanıyor. Belediyelerin bu fiyat farkına bir çare bulması lazım. Bir lahana 6-9 kilo geliyor. Lahana genellikle turşularda ve yemek sanayiinde kullanılıyor. Brokolinin tarla fiyatı 1,5-2 lira. Brokoli fiyatlarından memnunuz. Yenişehir ovasında bin 500 dönüm brokoli ekildi. 1990 yılından itibaren Yenişehir’de brokoli yetiştiriliyor. Brokoli son yağan kar ve soğuktan az da olsa zarar gördü” dedi.

 

About admin

Check Also

Davranışsal İktisat Nedir?

Davranışsal İktisat Nedir?

Uzun zamandan beridir ekonominin içerisinde var olan Davranışsal İktisat, kişilerin karar alma mekanizmalarının yalnızca maddiyata …