Danone’den karmin böcek boyası açıklaması

Danone’den karmin böcek boyası kullanımına ilişkin paylaşımımıza açıklama geldi

Danone'den karmin böcek boyası açıklaması

Gıdalarda boya maddesi olarak kullanılan karmin uzun yıllardan beri kullanılıyor. Çoğunluğu Meksika’dan ithal edilen bu boya kaktüslerin üzerinde yetişen böcekten elde ediliyor.

İlk olarak “karmin böcek boyası”nı 2012 yılında gündeme taşıdığımızda birçok yerde haber olmuş gıda gündemine yerleşmişti. İnsanlar böceğin kurutularak toz haline getirilmesi ile üretimi sağlanan bir maddenin gıdalarda bu kadar yaygın kullanıldığını öğrenince şok olmuşlardı.

Çilekli, vişneli ürünlerde hoş pembe rengi sağlamak veya sucuk, salam, sosislerde bordoya yakın rengi elde edebilmek için kullanılan E120 koduyla bilinen bu maddenin kullanımı oldukça yaygındı. Neredeyse bütün çilekli, vişneli ürünlerde ve işlenmiş et ürünlerinde kullanılıyordu.

Biz gündeme taşıdıktan sonra ve devamında sürekli gündemde tutarak tüketiciyi bilinçlendirmeye çalıştık. Sonrasında onlarca firma, yüzlerce ürününde karmin böcek boyası yerine alternatif doğal renklendiriciler kullanmaya başladı.

Bazı firmalar ise değiştirmemekte ısrar ediyor. Son olarak karmin böcek boyası paylaşımlarımız neticesinde Danone firması içeriğinde karmin kullanımına son veren firmalar kervanına katıldı. Facebook üzerinden bir açıklama yapan firma şu ifadelere yer verdi:

“Ürünümüzün görseli ve içeriği değişmiş olduğundan bu paylaşım yanıltıcı ve karalama amaçlıdır. Ürünümüzün içeriğinde artık karmin hammaddesi kullanılmamaktadır.”

Haberimizi aşağıdaki paylaş butonlarından çevrenizle paylaşabilir, yorumlamak isterseniz aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

 

Tek Yorum

  1. Nuray demiş ki:

    Halen ürün etiketi incelendiğinde çilekli puding ürününde danonenin karmin kullandığını göreceksiniz

    21 Ağustos 2019
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir