Fastfood ile ilgili korkunç kanserojen iddiası

Dünyaca ünlü fast food restoran zincirlerinin de kullandığı gıda paketlerinde yapılan incelemede, kanserojen PFC maddesi tespit edildi.

Fastfood ile ilgili korkunç kanserojen iddiası

İnsan sağlığı ve çevre üzerine çalışmalar yürüten ABD merkezli sivil toplum kuruluşu EWG (Çevresel Çalışma Grubu), geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir “Birçok fast food markası PFC maddeleriyle kaplı gıda paket kağıdı kullanıyor” başlıklı yazıda, fast food restoranlarındaki gıda paket kâğıtlarında kullanılan PFC adlı kimyasal maddenin, ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ileri sürdü.

PFC nedir?

PFC’ler olarak bilinen Per veya poli-florokimyasallar, su, yağ ve kir geçirmeyen kaplama maddelerinin üretilmesinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Birçok tüketici ürünü ve endüstri uygulamasında çeşitli amaçlarla kullanılan PFC’ler, çevrede ve insan vücudunda bozulmadan kalan kimyasallar içeriyor.

Söz konusu çalışmada, halen birçok fast food gıda zincirinin gıdaların sarıldığı kâğıtlarda, poşetlerde ve kutularda bu maddeleri kullanmaya devam ettiği bilgisine yer veriliyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir