23 Eylül 2023 Cumartesi

Gıda teröristleri iş başında!

Günümüzde yaygın olan gıda teröristleri, artık yemeklerde, yiyeceklerde, sebzelerde ve ekmekte bile eli var diyebiliriz. Tavuklarda, etlerde, peynirde ve zeytinyağı gibi bir çok tüketilen yiyeceklerde gıda teröristlerinin akıl almaz yöntemleri bulunmaktadır. Nasıl mı? İşte haberimiz…

Gıda teröristleri iş başında!

Gıda teröristleri artık günlük hayatta tükettiğimiz yemek, sebze ve meyvelerin, bakliyatların içine sızmış durumda. At etinin artık kasaplarda, dönercilerde ve bir çok yerde olma ihtimalinin olacağını biliyor muydunuz? Bozulmuş tavuğu belli formullerle tekrar piyasaya sunduğunu biliyor muydunuz? İşte gıda teröristlerin akıl almaz yöntemleri… 

Peynir

Bu peynir olması gerektiği gibi sütten değil, margarinden yapılıyor. Peki nasıl? Biraz kazein, bir bardak soya yağı, biraz soya proteini, değişik gam ürünleri, bir miktar karoten boya ve bir kaşık da margarinle sütsüz peynir hazırlamak mümkün ve anlamak için ya uzman olmak ya da laboratuvar analizi gerekiyor.

At Eti 

Artık günümüzde at eti her yerde bulunur hale geldi. Gıda teröristleri olmazsa olmaz malzemeleri arasında at eti de yer almakta. Artık at etinin sadece kasaplarda değil dönerci veya lokanta gibi yerlerde de yer almış duruma geldi. At etinin satarak sırf maliyeti azaltmak için elinden geleni yapar duruma gelmiş.  


 

Kırmızı Biber

Yemeklerde vazgeçilmez tatlardan biride kırmızı biberdir. Ancak gıda teröriristleri kırmızı biberin içine kiremit tozu, karabiberin içine ise ot çöp sıkıştırarak maliyet kazancı yapmaya çalışıyorlar. 

 Tavuk 

Gıda teröristlerin bir diğer tuzağı ise tavuktur. Şu anda piyasa ya bakıldığı zaman tavukların nasıl ve ne halde yapıldığını görmüyoruz. Gıda teröristleri bozulmuş tavukları toplayıp çamaşır suyu ile yıkayıp beyazlattıktan sonra tekrardan piyasaya sürmektedir. Çamaşır suyu kokusu alamıyorsunuz çünkü çamaşır suyu ile beyazlatılan tavuklar daha sonra sirke ile bekletilerek kokusu alınmaktadır. 

 Künefe

Tadına doyamadığımız Antep usulü künefenin fıstığının Antep’in özel  olmama ihtimali var. Bazı sahtekârlar Antep fıstığı yerine bezelye koyarken, bazıları da yer fıstığını yeşil boyayla karıştırmayı tercih ediyor.

 Üzüm
Piyasaya sürülmeden önce çeşitli işlemlerle mazot kokusundan arındırılan üzümlerdeki sahtekarlığı gerekli analizler olmadan anlamak ise mümkün değil.

 Dana Eti 

Piyasada %100 dana etinden diyen veya olduğunu söylenen etlerin tek tırnaklı hayvanlardan, kullanılması sakıncalı olan iç organlara kadar ne ararsanız var. 

 Zeytinyağı 

Biraz kekik ve nar ekşisiyle kahvaltılarda ekmek banarak tadına vardığımız o güzel lezzet de bu sahtekarlık furyasından nasibini alan ürünlerden. Maliyetleri düşürmek uğruna içine katılan pamuk yağı sakıncalı sonuçlara yol açabiliyor.

Ekmek

Daha beyaz bir görünüm elde etmek isteyen bazı üreticiler ekmeğin içine karbonat veya kireç karıştırıyor. Buğdayından başlamak suretiyle ekmeği de kendimiz yapmadan içimizin rahat etmeyeceği günler yakın gibi.

About admin

Check Also

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan nedir? Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. Gıdalarla …