İftar ve sahur sonrası meyve yemeyin!

Ramazan ayında iftar veya sahurdan hemen sonra sağlığımız açısından meyve yeme konusunda kendimize dikkat etmeliyiz. Uzmanlar iftar veya sahur sonrası yeme konularında bizleri uyarıyor.

İftar ve sahur sonrası meyve yemeyin!

Dr. Fevzi Özgönül,  Ramazan ayında iftar veya sahurdan sonra meyve yememiz konusunda uyardı. Sindirim sistemine bağlı olarak sağlık açısından problem olacağından iftar ve sahur sonrası meyve yenmemesi konusunda uyarılarda bulundu. 

Sindirim sistemi çamaşır makinasına benzer

Dr. Fevzi Özgönül,  “neredeyse iftar sofrasından kalkıp sahura geçiyoruz. Sindirim sistemimizin çalışma prensibi tam otomatik çamaşır makinemize benzer. Çamaşır makinemizin iyi çalışabilmesi için belirli bir kapasitesi vardır ve onu geçmemek gerekir. Midemizin de yaklaşık 2 litrelik bir kapasitesi vardır ve ancak bu kadarlık bir gıdayı rahat sindirebilir” dedi.

Yemekten sonra meyve zararlı

En sık yaptığımız yanlışın, yemekten 1-2 saat sonra yediğimiz meyve olduğunu söyleyen Dr.Fevzi Özgönül, “oruç tutarken yiyeceğimiz tüm yiyeceklerimizi ve meyvemizi dahil iftar sofrasında yemeliyiz ve sonrasında sahura kadar artık sıvı içecek dışında bir şey yememeliyiz” dedi. 

 

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

20220705 224222 0000

Gıda Güvenliği Hakkında Ülkelerin Politikaları

Beslenme sorunları dünyanın neredeyse her yerinde insan yaşamını tehdit eder noktada. Sağlık problemlerinin giderek daha …