Ispanağın demir deposu olduğu koca bir yalanmış

Yıllarca ıspanağın içerisinde oldukça fazla demir minerali olduğu söylendi. Peki ıspanak gerçekten söylenildiği gibi demir deposu muydu?

Ispanağın demir deposu olduğu koca bir yalanmış

Yıllarca ıspanağın içerisinde oldukça fazla demir minerali olduğu söylendi.  Sonradan ortaya çıkan bir gerçekle öğrendik ki ıspanak sebzesinde yıllarca söylendiği gibi bol miktarda değil çok az bir miktar demir minerali bulunuyormuş. Hatta maydanozda, semizotunda bile ıspanaktan daha fazla demir minerali olduğu söyleniyor.

Bu çıkarımdan ıspanağın faydalı olmadığı ya da zararlı olduğu gibi sonuçlar çıkarılmamalıdır. Ispanakta bol miktarda oksalik asit,  folik asit, magnezyum, fosfor gibi mineraller olduğu belirtilmektedir.

Bununla birlikte ıspanağın bol miktarda asit içermesi ıspanağın demir vitemini özelliğini azalttığı söyleniyor. Oksalik asit bitki kökenli bir asit olup ıspanağın demir içeriğinin etkisini azalttığı gözlemlenmiştir.

Ispanağın demir deposu olduğu kanısı nasıl ortaya çıktı?

İddiaya göre 1990’lı yıllarda Amerika’da yetişen ıspanaklara rağbet azdı. Bütün pazarlama ve satış stratejisini yalan ve propaganda üzerine kuran ABD zihniyeti bunun için de bir strateji geliştirdi. Bu yıllarda sadece ıspanak değil birçok tarım ürünü için aynı planı uyguladığı bilinmektedir. Ispanak meselesini de bir çizgi film ile yayarak çözmeyi başardılar.  90’lı yılların en çok izlenen çizgi filmlerinden biri olan Temel Reis çizgi filmi tam da bu strateji üzerine bina edilerek büyük bir tanıtım kampanyası sağlanmış aradan geçen yirmi beş yıldan sonra ıspanağın demir deposu iddiasının büyük bir yalan ve algı operasyonu olduğu ancak ortaya çıkmıştır..

About admin

Check Also

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan nedir? Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. Gıdalarla …