Palm yağının yararları, zararları ve öneriler

Palm yağı hakkında herkes birşeyler söylüyor. Kimi zararlarından bahsediyor kimi yararlarını anlatıyor. Aslında hepsi de haklı!

Palm yağının yararları, zararları ve öneriler

Palm yağı hakkında herkes birşeyler söylüyor. Kimi zararlarından bahsediyor kimi yararlarını anlatıyor. Aslında hepsi de haklı! Çünkü yararları olduğu kadar zararları da var. Şimdi her iki konuyu birlikte ele alalım ve sonunda ne yapmamız gerektiği hakkında önerileri sıralayalım.

Palmiye yağının sağlığa faydaları

Palmiye yağının beyin fonksiyonlarını korumak, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmak ve A vitamini sağlamak gibi faydaları vardır.

Tocotrienoller (E vitamini) sayesinde beyin sağlığını korur, bunamanın ilerlemesini yavaşlatır, felç riskini azaltır ve beyin lezyonlarının büyümesini önler.

Kötü kolesterolü azaltır, iyi kolesterolü artırarak kalp sağlığına faydasına işaret ederek tropikal bölgenin zeytinyağı olarak da adlandırılır.

Palmiye yağının sağlığa zararları

Palmiye yağının kalp sağlığına olan zararlarını gösteren araştırmalar da vardır.

Özellikle yağın tekrar tekrar ısıtılmasının hem antioksidan kapasitesini azalttığı ve hem de zararlı yağ asitlerinin oluştuğu bildirilmiştir.

Çok yüksek ısı ve basınçlara tabii tutulan tüm bitkisel yağlar sağlığa zararlıdır, bu konuda herhangi bir yağ için farklı açıklamaya gerek yoktur. Aynı kural bütün yağlar için geçerlidir. Yüksek ısılara maruz kaldıklarında kanserojen etkisi yaptığı bilinen maddeler açığa çıkmaktadır.

Palm yağı üzerinde yürütülen olumsuz kampanyanın sıvı yağ sektöründe liderliği mısır yağı üretimiyle liderliği elinde bulunduran ABD’nin, paml yağı üretiminin %86’sını elinde bulunduran Malezya ve Endonezya’ya kaptırmış olmasından kaynaklandığını da bir kez daha vurgulamakta fayda var.

Gelelim Neticeye

Palm (palmiye) yağı, Ayçiçek yağı, mısır yağı, kanola yağı, fındık yağı gibi yağlar hemen hepsi aynı usule göre elde edilir. Elde edilme esnasında 200dereceye çıkan sıcaklıklara maruz kalmışlarsa zararlı olabilmektedirler.

Bu nedenle en sağlıklı yağlar olarak soğuk sıkım zeytinyağı ve tereyağı ön plana çıkmaktadır.

Peki markette satılan bütün ürünlerde bu yağlar var ne yapmalısınız?

Mümkünse pakete girmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Çünkü pakete giren ürünler, üretimi kolaylaştırmaktan tutun, maliyeti düşürmeye, raf ömrünü uzatmaya, lezzeti artırma, rengini güzelleştime ve daha birçok nedenden dolayı insan sağlığı açısından tehlike oluşturabilecek yüzlerce zararlı katkı maddesine maruz kalabiliyorlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir