23 Eylül 2023 Cumartesi

Renkler beslenmenize nasıl etki ediyor?

Renkler, beslenme alışkanlıklarımıza ne şekilde etki eder?

Renkler beslenmenize nasıl etki ediyor?

Renkler, beslenme alışkanlıklarımıza ne şekilde etki eder?

 

Rengin sadece giyim olarak değil, taşınılan enerji ve kişi için bir çeşit pin kodu, şifre, ipucu ve karakter belirleyicisi olduğunu ifade eden Renk Uzmanı Aydan Öztürkatalay, kırmızı rengin kan basıncı, dolaşım sistemi ve tükürük bezleri üzerindeki etkisine değindi.

 

 

Beynin yutkunma merkezini uyandırma özelliği nedeni ile yararlı olmayan içeceklerin kırmızı bardaklarda içilmesini tavsiye eden Öztürkatalay, kırmızının olumlu enerjisini artıran, olumsuz enerjisini baskılayan turkuazın iradeyi güçlendirerek bağımlılığı azalttığını, obeziteyle savaşta etkili olduğunu ve sigara içimini azalttığını dile getirdi.

 

 

RENKLERİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

 

 

Aydan Öztürkatalay, sağlıklı yaşam, beslenme ve diyette renklerin kullanımının püf noktalarını şöyle sıraladı:

 

 

Az yemek istediğiniz yemekleri, zıt renkli tabaklarda örneğin pilavı kırmızı renkli tabaklarda, daha çok yemek istediğiniz yeşil sebzeleri ise yeşil tabaklarda yeyin. Renk, beyindeki tokluk hissini etkiler. İlk önce gözünüz doyar.

 

 

Turuncu, sindirim sistemini çalıştırır. Bağırsak problemi yaşıyorsanız, tuvaletinizde turuncu renkli obje bulundurun.

 

 

Sarı, mide, barsak, pankreas, karaciğer ve böbrekler üzerinde, zekâ, zihin faaliyetlerinde etkilidir. Sarı renkten fonksiyonel olarak uzak kalırsanız sizde diyabet hassasiyeti ya da safra kesesi taşı problemi olabilir.

 

 

Denge ve huzuru sağlayan yeşil, kolesterolü dengeler, kalp ve akciğer üzerinde etkilidir. 12 dakika yeşile bakmanız konsantrasyonunuzu artırır.

 

 

Sakinlik veren mavi, yüksek tansiyonun düşürülmesinde faydalıdır.

 

 

Çivit mavi, lenf ve salgı bezleri üzerinde etkilidir, beynin sağ ve sol lobunu dengeler, iştahı kapatır. Az yemek istiyorsanız, yemeklerinizi çivit mavi renkli tabaklarda yemeyi tercih edin. İştah azaltan iki renk ise pembe ve eflatundur.

 

 

Beyaz renk serotonin salgılatır. Eğer uzun saatler uyumaktan şikayetçiyseniz, yatak odanızı beyaza boyatın. Cep telefonunun mavi ışığı melatonini baskılar, yatak odanızda cep telefonu bulundurmayın. 

 

 

Uykusuzluk probleminin giderilmesinde vişne ve ceviz gibi melatonin yüklü iki gıdadan yararlanabilirsiniz.

 

 

Ispanak gibi yeşil, havuç gibi turuncu fitokimyasallar karotenoid içerir. Karotenoidli gıdalar umut aşılar, hayata daha pozitif bakmaya yardımcı olur. Öğünlerinizde mutlaka turuncu ve yeşil fitokimyasallar bulunsun.

 

 

Yemek yerken Segah gibi ağır müzikler dinleyin. Yemek yeme ritminizi düşürür.

16 / 17

 

Korku filmi iştah kapatır, komedi ya da dram duyguları harekete geçirir, iştahı açar.

17 / 17

 

Eflatun, fiziksel ve ruhsal dünyanızda denge sağlar. Uyku probleminiz varsa yatak odanızı eflatun, magenta, pembe veya lilaya boyatın. Asla yeşil, beyaz ya da mavi kullanmayın. Mavi ve yeşil ise sık sık idrara çıkmayı tetikler, uyku daha çok bölünür.

Kaynak: Gıda Gündemi

About admin

Check Also

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan nedir? Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. Gıdalarla …