Ton balığı faydaları nelerdir, ton balığı helal mi?

Ünlü diyetisyen ton balığının güvenilir ve yenilebilirlik açısından önemli açıklamalarda bulundu. Ton balığının yeme konusunda tavsiyelerde bulunan uzman diyetisyen omega ve protein içeren ton balığı hakkında önemli bilgiler ve tavsiyeler de bulundu.

Uzman diyetisyen Selahattin Dönmez, günlük hayatta iş yerinde ve normal yaşamamızda tükettiğimiz ton balığının yararları ve güvenilir gıdalık açısından önemli bilgiler ve tavsiyelerde bulundu.

Ton balığı sağlıklı mı?

Dönmez, “Bir deniz ürününün bünyesindeki cıva miktarı, balığın yapısı ile alakalı değil; yetiştiği alanın kirliliği ile ilgilidir. Bu nedenle okyanuslarda yaşayan ton balıkları, iç denizlerde yetişen balıklara oranla çok daha güvenlidir. Haftada en az üç kez ton balığını 7’den 70’e her yaş grubuna öneriyorum” dedi.

Ton balığı helal mi?

Ton balığı yenilebilir balıklar sınıfındadır ve bütün mezheplerde yenilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken hazır konserve ton balıklarına ekleme yapılıp yapılmadığıdır. Türkiye’de bir miktar bitkisel yağ ve deniz tuzu eklenerek konserve halinde getiriliyorken bazı ülkelerde domuz yağı eklenen ton balığı çeşitlerine rastlanması helallik açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir husus olarak göze çarpmaktadır.

Ton balığının faydaları saymakla bitmiyor!

Proteinin beslenmedeki yerine değinen Dönmez, “Ton balığı mükemmel bir protein kaynağıdır. 100 gram ton balığı yaklaşık 22-24 gram protein içerir. Bu miktar bir kişinin günlük alması gereken protein miktarının %30-40 kadarını karşılar. Ton balığı doğal, katkısız olmakla birlikte selenyum, fosfor, magnezyum, demir gibi mineralleri, B12, A, D ve E gibi vitaminlerin  de önemli kaynağı. Birçok araştırma omega 3 ve proteince zengin ton balığını haftada en az 3 kez tüketmenin çocuklarda IQ değerlerini artırabildiğini, kişisel ve sosyal becerilerini geliştirebildiğini, yetişkinlerde de dinç bir kas yapısı sağlanabildiğini belirtmektedir. Bu sebeple haftada en az 3 kere ya da daha fazla ton balığı yemek yaşam boyu zinde kalmak açısından çocukluk döneminden itibaren çok önemlidir” diye konuştu.

About admin

Check Also

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan nedir? Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. Gıdalarla …