Yemek yerken su içmek zararlı veya faydalı mıdır?

Yemek yerken su içmek zararlı veya faydalı mıdır?

Yemek yerken su içmek zararlı veya faydalı mıdır?

Yemek Yerken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

1: Doygunluğu Arttırır

 

Yemek ortasında su içmek porsiyon kontrolü yapanlar için etkili bir yol olacaktır.Su tokluğunuzu arttırır ve erken acıkmanızı engeller.Yemek ortasında su içmek gibi yemeğe başlamadan önce de su içmek aynı etkiyi sağlayacaktır.Bu yüzden yemek ortasında su içme isteğiniz geldiyse su içmekten çekinmeyin.

 

 

2: Sindirime Yardımcı Olur

 

Su sağlıklı sindirim için önemlidir. Vücudunuzun besin maddelerini düzgün şekilde emilmesini sağlayarak, gıdaları daha etkili  şekilde parçalayacaktır. Bir yemek sırasında içtiğiniz su daha faydalı olacaktır.

 

 

Aynı zamanda bağırsak hareketlerini arttıran en etkili gıda sudur. Özellikle lifli gıdalar içilen su ile birlikte şişip yumuşayarak bağırsak hareketlerini kolaylaştıracak ve zararlı maddelerin uzaklaştırılması su sayesinde daha kolay ve etkili olacaktır.

3: Tükürük Salgısını Arttırır

Yemek esnasında su içmek tükürük bezlerini harekete geçirip daha fazla salgılanmasını sağlar.Bu sayede yemeklerden daha iyi tat alacak, sindirimi kolaylaştıracak ve yemeklerin yutulmasını kolaylaştıracaktır.Tükürük salgısı içi su en etkili yollardan biridir.

4: Mide Asitliğinin Dengelenmesini Sağlar

Reflü gibi sorunlar yaşayanlar için mide asidini dengelemek için su içmek en etkili yollardan biridir.Alkali dengenin sağlanması için etkili olacaktır.

 

5: Su İhtiyacını Karşılanmış Olur

 

Yemek esnasında su içerek vücudun su ihtiyacı doğal olarak karşılanmış olur. Yemeklerin sindirilmesi esnasında su ihtiyaçtır. yeteri kadar su içmemek sağlık açısından sizi rahatsız eder ve özellikle bazı böbrek sorunların oluşmasına sebep olabilmektedir.Bu yüzden yemek esnasında su içerek sonradan su içmeyi unutma ihtimaliniz ortadan kalkacak ve vücudunuz daha rahat çalışacaktır.
Kaynak: Gıda Bilinci

About admin

Check Also

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Antioksidan nedir? Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. Gıdalarla …