Deprem Toplanma Alanları Nerede?

Merkez Üssü Gölyaka İlçesi Olan Düzce’de Dün gece sabaha karşı saat 04:08 sularında gerçekleşen 5.9 Büyüklüğündeki deprem sonrası vatandaşlar deprem toplanma alanlarını araştırıyor..

Dün Gece Düzce’de yaşanan şiddetli deprem korku ve paniği beraberinde getirdi. pek çok kişi toplanma alanlarında sabahladı. Yaşanan korku sonrası vatandaşlar toplanma alanlarını araştırmaya başladı.  Peki acil Toplanma Alanları nedir? Deprem Toplanma Alanları Nerede?  İşte detaylar.

Deprem Toplanma Alanları
Deprem Toplanma Alanları levhası

Deprem Toplanma Alanları Nerede?

Toplanma alanları, yaşanan afet sonrası korku ve paniğin önlenmesi, yaraların sarılması ve yaşayanların hayatlarına devam edebilmesi açısından önemli rol oynuyor. Bu nedenle her vatandaşın bulunduğu il ve ilçenin toplanma alanlarını bilmesi oldukça önemli. Depremden kurtulanlar için atılacak ilk adım olarak toplanma alanları kilit noktada. AFAD, toplanma alanını, “afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlar” olarak tanımlıyor.

AFAD, toplanma alanlarının 7 kritere göre belirlenmesi

  • Bölgedeki nüfus yoğunluğu
  • Alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı
  • Alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması,
  • İkincil tehlikelerden uzaklığı
  • Mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması
  • Konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması
  • Elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması

Düzce'de Deprem

Deprem Toplanma Alanları 

İç işleri bakanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen bilgilere göre Türkiye’de 18.910, İstanbul’da ise 3.021 Toplanma alanı bulunuyor.

Acil  toplanma Alanları konum bilgisine ulaşmak isteyen vatandaşlar e-Devlet (www.turkiye.gov.tr)  sayfasına giriş yaparak ”Acil Toplanma Alanı Sorgulama”  başlığına tıklayıp kendilerine en yakın toplanma alanı nerede öğrenebilirler.


İlginizi Çekebilir

Benzin Ve Motorin

Benzin Ve Motorin ‘e İndirim!!

Zam Haberlerinden usanan Vatandaşa Müjde! Petrol fiyatlarının Düşmesi ile birlikte Benzin ve Motorin e bugünden itibaren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir