29 Mayıs 2023 Pazartesi

Japon Bilim Adamından Şaşırtıcı Oruç Tespiti

İLİM VE ORUÇ
Adı: Yoshinori Ohsumi.

Japon Bilim Adamından Şaşırtıcı Oruç Tespiti

Otofajoni; yani insan vücudunun aç kalınca zayıf ve hastalıklı hücrelerin içindeki gereksiz parçacıkları yok etme programını keşfetti.

Genlerdeki mutasyonlar hastalıklara neden olurken, aç kalma süreçlerinin kanser ve nörolojik hastalıklar gibi bazı vakalarda düzelmelere sebep olduğu gerçeğini ve sağlığa katkılarını kanıtladı.
39. Nobel Tıp ödülünü aldı.

Ohsumi “Üç günlük oruç tan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu tetikliyor, vücut bağışıklık sistemini tamamiyle yeniliyor. Bu konuda müslümanların orucu adeta bir yenilenme programı olarak karşımıza çıkıyor.

Hücreler bize benzemeseler bile bazı durumlarda aynı insanlar gibi hareket ediyorlar. Çöplerini özel torbalara dolduruyorlar (otofagozomlar), ve konteynerlere depoluyorlar (lizozomlar). En kirli olanları yokedilip sindiriliyor, bazıları da yeniden dönüştürülerek enerji üretiminde kullanılıyor. Böylece erken yaşlanmanın önü tıkanıyor.

Otofaji, vücut stres altındayken, oruç tutarken ya da açlık sırasında çok fazla çalışıyor. Hücre, enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışıyor ve tabii ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirerek temizliğe başlıyor.

Otofaji sürecinde belli bir süreklilik olmaz ise, parkinson hastalığı, diyabet ve kanser hastalığı kaçınılmaz olabiliyor. Yılda bir ay kadar bir süre ara vermeden aç kalmanın harikulade bir tasarım olduğunu söyleyebilirim. İslamın, Hastalıkların tehlikesini otomatik olarak ortadan kaldıran bir sağlık programı var.

Not: peygamberimizin “Oruç tut sıhhat bul” sözlerinin bilim ile örtüşmesine şaşırmıyoruz. Ve bizler orucumuzu sağlığa olan katkıları için değil, Rabbimiz emrettiği için tutmaya devam edeceğiz. Bizi sağlıklı ve mutlu kalmaya mecbur edene Hamd ile.

Hakkında Aslıhan Özkan


İlginizi Çekebilir

DEPREM SON DURUM- Enkaz Çalışmaları Devam Ediyor..

DEPREM SON DURUM- Enkaz Çalışmaları Devam Ediyor..

Son dakika haberi.. Deprem de Son durum ne? Asrın felaketinin 5. gününde Enkaz çalışmaları sürüyor. …