Türkiye, Helal Expo ile helal pazarında vitrine çıkıyor!

İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC), bugüne kadar farklı ülkelerde birden fazla sayıda gerçekleşen helal fuarları içinde resmi olarak sadece İstanbul’da düzenlenen Helal Expo’yu destekleme kararı aldı.

Türkiye, Helal Expo ile helal pazarında vitrine çıkıyor!

Gıdadan finansa, tekstilden ilaç ve kozmetik sanayine kadar büyük bir sektörü kapsayan ve 3 trilyon doları bulan dünya helal pazarının vitrini Türkiye oldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC), bugüne kadar Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) gibi farklı ülkelerde yılda birden fazla gerçekleştirilen helal fuarının sadece Türkiye’de yapılması yönünde anlaşmaya imza attı.

OIC’nin resmi olarak desteklediği tek fuar olacak

Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, anlaşma gereği Türkiye’de yapılan Helal Expo Fuarı’nın, OIC’in resmi olarak desteklediği tek helal fuarı olduğunu bildirdi.

Dünyada farklı kuruluşlar tarafından helal belgesi verildiğini ve tek standart olmadığını aktaran Ete, “OIC tek bir helal belgesi olması konusunda da helal akreditasyon kurumu SMIIC ile ciddi bir çalışma yürütüyor. Helal standardını tek bir çatı altında toplamak için ilk adım fuarla atıldı” dedi.

OIC tarafından tek helal fuarı olarak kabul edilecek Helal Expo’ya, 57 üye ülkenin katılımı sağlanacak.

helal-expo-2017-gidahattiHelal Expo Fuarı 2017 

Dünya Helal Fuarı, Türk Standartları Enstitüsü, İslam Ülkeleri Standartlar Enstitüsü ile Discover Events işbirliğinde bu yıl 23-25 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Türkiye’nin dünya helal standardını belirleyen merkez haline gelmeyi hedeflediğini aktaran Yunus Ete, 3 trilyon dolarlık pazarın da belirleyicisi olacağını kaydetti. İngiltere’nin pazarda söz sahibi olmak için Dubai işbirliğinde helal sertifikası vermek adına proje yürüttüğüne dikkat çeken Ete, “İslam ülkeleri kriterleri belirlemek için Müslüman ülke olmasını öncelik olarak görüyor. Türkiye en güçlü aday” diye konuştu.

dunya-helal-zirvesi-2016-acilis-gidahattiİSEDAK ile eş zamanlı gerçekleşecek

Fuarın 20-23 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek olan 33’üncü İSEDAK Bakanlar Toplantısı ile eş zamanlı gerçekleşeceğine dikkat çeken Ete, toplantıya katılacak 57 ülke bakanının fuarı da ziyaret edeceğini ifade etti.

Dünya Helal Zirvesi’ni Cumhurbaşkanlığı himayesinde 3’üncü kez yapacaklarını aktaran Ete, “AAOIFI Genel Sekreteri Dr. Hamed Hassan Merah, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Bandar Hajjar, Uluslararası İslam Fıkıh Akademisi Genel Sekreteri Prof. Dr. Abdul Salam Al-Abbadi ve Bahreyn Eski Dışişleri Bakanı Dr. Nazar Al Baharna zirveye katılacak” şeklinde konuştu.

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

kasapoglu

Bir süt firması daha helal sertifikası aldı

Son zamanlarda gıda konusundaki “kalite” arayışı insanları helal denetimin en sıkı yapıldığı GİMDES sertifikasına sahip …