Bahçelerden dışarı dökülen veya parklarda bulunan meyveler helal mi?

Bahçelerin duvarlarından sarkan meyve ağaçları bir yana park ve bahçelerde, kamu alanlarında bulunan meyve ağaçlarının meyveleri olgunlaşmaya, iştah kabartmaya başladı. Peki bunları yemek helal mi?

Bahçelerden dışarı dökülen veya parklarda bulunan meyveler helal mi?

Bahçelerin duvarlarından sarkan meyve ağaçları bir yana park ve bahçelerde, kamu alanlarında bulunan meyve ağaçlarının meyveleri olgunlaşmaya, iştah kabartmaya başladı. Ancak olgunlaşan bu meyvelere ise neredeyse kimse el sürmüyor, çünkü helal mi haram mı kafalarda bir soru işareti var. Binlerce meyve ağacının meyvesi ise son sıcaklarla birlikte olgunlaşıp yerlere dökülüyor ve yerle yeksan oluyor. Özellikle dut, kayısı, armut ağaçları, üzümler sadece bahçe duvarlarından sarkmıyor. Yani bu meyve ağaçları sahipli değil. Sahipsiz ağaçlar da var. Özellikle kamu alanlarında belediyenin parklarında, fuar alanlarında, refüjlerde yüzlerce meyve ağacının meyvesi ağaçlardan yerlere dökülüyor. Helal mi haram mı sorusuna cevap bulamayan vatanlar genellikle bu ağaçlara el bile sürmüyor. Ağaçlardaki kilolarca hatta tonlarca meyve ağaçlardan yerlere dökülüp araçların altında, insanların yürüyüş alanlarında çürüyüp gidiyor. Kilosu özellikle mevsimin ilk günlerinde oldukça pahalı olan meyveler bir boğazdan geçmeden yok olurken, sadece milli servet kanalizasyonları akıp gitmiyor nimet olarak nitelendirilen meyveler el bile sürülmeden her yıl artarak yok oluyor.

GÖZ HAKKI NEREDE BAŞLAR, NEREDE BİTER?

Vatandaş, “Duvarların üzerinden yollara sarkan ağaçlar bir yana kamuya, belediyeye ait birçok arazi üzerindeki ağaçlardaki meyveler yenebilir mi? Yenirse ne kadarı yenir? Eve götürülebilir mi, çoluk çocukla paylaşılabilir mi? Ya da toplanıp garibanlara, ihtiyaç sahibi olanlara, imkânı olmayanlara dağıtılabilir mi? Ya da bu tür ağaçların sahibi olanlar bu ağaçların üzerine “Yemesi helal!” yazıları yazıp, vatandaşı rahatlatabilir mi?” sorularını soruyor.

DİYANET’E SAHİPSİZ MEYVELERİ SORDUK

Şehrimizin hatta ülkemizin en önemli konularından biri olan bu soruları İl Müftülüğüne sordu? İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, “Sahipli veya bakımı birileri tarafından üstlenilmiş olan ağaçların meyvelerinden o kişilerin izni olmadan almak, yemek, kullanmak caiz değildir. Meyve dışarıdan yere dökülse de sahibine sorulmadan alınmaz. Ancak sahibi izin verirse dışarıya dökülenden alabilirsiniz diye o şekilde alınabilir. Park ve bahçelerde bulunan meyvelerin bakımı belediyeler tarafından yapılıyor ise yerinde kullanmak yemek serbesttir. Ancak vatandaşların oradan alıp eve götürmesi uygun olmaz. Kamu alanları dışında dediğimiz yol kenarları, meralarda kendi kendine büyüyen meyvelerden yenilebilir ve kişi arzu ederse evine götürülebilir” dedi.
Kaynak: http://www.pusulahaber.com.tr/haram-mi-helal-mi-626774h.htm

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir