Kakao likörü nedir? Haram mıdır?

Bazı çikolatalarda, gofretlerde zaman zaman rastlanabilen çikolata likörü (kakao likörü) ne demektir? Tüketilmesinde sakınca var mıdır?

Çikolata likörü” kelime benzerliklerinden dolayı sıkça karıştırılan bir konudur. Diğer ismi “kakao likörü” olan ” çikolata likörü”, kakao tanelerinin öğütülmesiyle elde edilir ve içerisinde alkol yoktur. Likör, bir alkollü içki türüdür ve üretiminde kullanılan aroma türüne göre değişen “nane likörü”, “çay likörü” ve “muz likörü” gibi pekçok çeşidi bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi de “çikolata likörü”dür. İçerisinde çikolata aroması bulunur. Dolayısıyla “çikolata likörü” hem içinde alkol bulunmayan öğütülmüş kakaonun, hem de çikolata aromalı bir alkollü içki türünün adıdır. Bazı alkollü içki türleri, üretilecek çikolata türüne bağlı olarak çikolata imalatında kullanılabilmektedir. Örneğin viskili, likörlü (mesela vişne likörlü) ve romlu çikolata türleri vardır. Şayet paketli ürün alınıyorsa çikolatanın etiket bilgileri dikkatli incelenmelidir ve etikette “viski“, “likör”, “rom” gibi içki türlerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer paketli değil de açık ürün alınıyorsa üreticiden veya satıcıdan içinde alkollü içki olup olmadığı sorulmalıdır. Şayet etikette “likör”, “vişne likörü”, “nane likörü” vb ifadeler yazıyorsa bunlar alkollü içkilerdir. Bunun yanında “çikolata likörü” yazıyorsa, bu büyük ihtimalle içerisinde alkol olmayan öğütülmüş kakaodur. Daha küçük bir olasılıkla içerisinde kakao aroması bulunan alkollü bir içki türüdür. Net olarak anlaşılabilmesi için üreticiden bilgi alınmalıdır.

Kaynak: www.helalvesaglikli.org –  Prof. Dr. Fatih Gültekin

About admin

Check Also

kedi

Evde Kedi Beslemek Haram mı?

Kediler gerçekten de oldukça tatlı ve insanın hayatını güzelleştiren canlılar! Bu nedenle birçok kişi kedi …