Kola Helal mi?

Daha önce yaptığımız haberlerde kola ve gazozlarda hangi miktarlarda alkol olduğunu yazmıştık.

Kola Helal mi?

Daha önce yaptığımız haberlerde kola ve gazozlarda hangi miktarlarda alkol olduğunu yazmıştık. Marka marka hangi firmanın içeceği hangi oranlarda alkol içeriyor açıklamıştık. (Haber linki) İslam alimleri tarafından sürekli tartışma konusu olan gazlı içeceklerdeki alkol meselesine farklı bakış açıları Haber7.com’da yayınlanan bir haberde şöyle aktarıldı:

“Kola ve gazozlarda alkol olduğu belgeleriyle birlikte ortaya çıktı. Hal böyle olunca, kola içmek helal mi haram mı tartışması alevlendi. Kimi uzmanlara göre kesinlikle içilmemesi gerekirken, kimileri ise daha uzlaşmacıydı. Hemen herkesin severek içtiği kolanın haram olup olmadığı yönünde görüşler de farklı çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde alkollü içeceklerle ilgili bölümünde tavrını net olarak gösterdi: “Zararlı maddeler kullanıldığında nefis tehlikeye atılmakta, nesil de maalesef manen ve maddeten bozulmaktadır. Yüce dinimiz alkollü içkiler gibi, diğer zararlı maddelerin de, kullanılmasını, imalâtını ve satışını da yasaklamıştır.” Öte yandan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise yaptıkları incelemelerde tüm gazozlarda da alkol tespit ettiklerini söyledi. Kaya, “1 litre gazozda 1.4 gram alkol var” dedi. Bu arada Coca- Cola ise açıklanan formülün sahte olduğunu belirtti.”

Bilindiği gibi GİMDES’te kolaya helal sertifikası vermiyor. Hatta gazlı içeceklerin hiçbirisine helal sertifikası vermiyor. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda TSE’ye helal sertifikası almak için başvuran Coca Cola içeriği nedeni ile olumsuz yanbıt almıştı.

SARHOŞ ETMEZ Kİ…
CÜPPELİ AHMET HOCA:
Kola içmeye haram diyemeyiz. Bir şeyin içindeki alkolün fazlası insana sarhoş ediyorsa bunun azı da haramdır. Kolanın içindeki alkol ne kadar çok içilirse içilsin sarhoş etmeyeceği için haram diyemeyiz.

SAKINCASI YOK…
PROF. DR. M. SAİM YEPREM:
İçeceklerde kosantre aromayı azaltmak için alkol kullanılıyor. Az miktarda kullanılan alkol, o içeceği alkollü içicek yapmaz. Kola alkollü içecekler grubuna dahil değil. Eğer öyle olsaydı devlet alkollü içecekler grubuna dahil ederdi. Kola içilebilir.

İÇİLMEMESİ GEREK
ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DR. TAYYAR ALTIKULAÇ:
Alkollü içecekler İslam dininde yasaklanmıştır. İslam’a göre sarhoşluk veren herşey yasaklanmıştır. Alkolün azı da çoğu da haramdır. İçilmemesi gerekir.

Kaynak: Haber7.com

Görüldüğü gibi hocaların da ortak bir fikir birliğine varamadığı en tartışmalı konulardan biri kolanın helal olup olmadığı konusu. Bu nedenle hala tartışmalı yani şüpheli olduğu görülmektedir. Helal Platform olarak önerimiz bunun gibi şüpheli ürünlerden uzak durulmasıdır.

About admin

Check Also

kedi

Evde Kedi Beslemek Haram mı?

Kediler gerçekten de oldukça tatlı ve insanın hayatını güzelleştiren canlılar! Bu nedenle birçok kişi kedi …