Lesitin (E322) Nedir? (Emülgatör) Helal midir?

0
933
soya_lesitini

Lesitin e322 birçok gıdada emülgatör (emülgatörler yağın su fazından ayrılmasını engellerler) olarak kullanılır. Doğal olarak lesitin bakımından zengin olan gıdaların bünyesindeki yağ oranı da yüksektir; yumurta, sığır ciğeri gibi. Fakat yerfıstığı, sığır eti, bazı meyve ve sebzeler daha az lesitin ihtiva ederler.

Lesitinin Kaynağı nedir?

Lesitin  soya filizinden un üretimi esnasında ya da soya bitkisinden soya yağı üretimi esnasında bir yan ürün olarak meydana çıkar ve içeriğinde glokolipidler, trigliseridler ve fosfolipidler bulundurur. Lesitin, ismini yüksek miktarda lesitin içeren ve Yunancada yumurta sarısı (lekithos) anlamına gelen sözcükten almıştır. Ticari olarak imal edilen lesitin saflaştırıldığı için alerjik değildir, soya fasulyesi ve tavuğa alerjisi olanlar için bile.

Lesitin Helal mi?

Lesitin, soya fasulyesi gibi bitkilerde, yumurta sarısında ve hayvani kökende bulunur. Homojenleştiricilerin arasında en yaygın kullanılanıdır. Eğer lesitin GDO’suz soya yağından, yumurta sarısından veya İslâmi usule göre kesilmiş, eti helâl bir hayvanın iç yağından türetilmişse helâl kabul edilir. Aksi halde haram olabilir. Kaynağının bilinmesi önemlidir.

 

 




CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here