29 Mayıs 2023 Pazartesi

A101 kimin? Sahibi kim?

A101 marketlerinin kime ait olduğu konusunda oldukça soru geliyor. Bir zamanlar PKK’lı bir yöneticisi olduğu iddiaları vardı sonradan bir dönem FETÖ bağlantısı olduğuna dair iddialar gündeme geldi . Sahipleri, tarihçesi ve kurucuları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Sayfa İçeriği

A101 ne zaman, kim tarafından kuruldu?

“Hard discount” konseptinde işletilen A101 zincir marketlerinde; müşterilerine düşük fiyatlarla ve düşük maliyette gıda ve tüketim malzemeleri sunmaktadır.  28 Mart 2008 tarihinde 121 mağaza ile giriş yapan şimdilerde binlerce şube sayısına ulaşan A101 Türkiye’de 81 ilde faaliyet göstermekte ve toplamda 16 bölge müdürlüğü bulunmaktadır. A101 kaçta kapanıyor?

Discount konseptiyle bilinen indirim mağazacılığının Türkiye’deki en önemli kurucularından olduğu bilinen Cüneyt Zapsu tafafından 2008 yılında kurulmuştur. Daha öncesinde Cüneyd ve Aziz Zapsu, Korkut Özal, Mustafa Topbaş bir araya gelip 1995’te BİM marketlerini kurarlar. Zapsu akrdeşler 2006 yılında BİM’deki hisselerini satarak ayrılırlar. Bim kimin? başlıklı yazımızda BİM’in şimdiki sahipleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

A101’in sahibi kim?

Bim’den ayrılan Aziz Zapsu, Mehmet Fatih Saraç ile birlikte A101’i kurarlar. 2010 yılında Zapsu A101’deki yüzde 29.8 hissesini Memorial Sağlık Grubu ve Aydın Örme’nin sahibi Turgut Aydın’a satarak çoğunluk hakkını devreder. Böylelikle A101’de günümüze kadar devam eden Aydın ailesi yönetimi başlamış olur.

A101 ortaklık yapısı

Aydın ailesi %79,21
İrfan Hacıosmanoğlu %10,08
Sayın Grup %6,71
Murat Sungurlu %4

A101’in sahibi Aydın ailesi, Turgut Aydın kimdir?

1958 yılında iş hayatına atılan Turgut Aydın Sultanhamam’da atölyelerde havlu asacağı, kapı kolu gibi farklı ürünlerle ünlenir. Dünyaca ünlü pek çok markaya elastik kumaş ve dantel temin eden, Türkiye pazarında ilk olan ürünler imal eden Aydın Örme kurulur. 1996 yılında Memorial hastanesinin kurucu ortakları arasında yer alır.

Turgut Aydın Holding, A101 şirketindeki payını yaklaşık olarak %79’a yükseltir. Grup yaklaşık 3000 A101 marketi, 200’den fazla English Home mağazası, 12 hastane ile Türkiye’nin 81 ilinde hizmet sunmaya devam etmektedir.

Aydın ailesinin A101 dışında English Home , Susesea, TAFF Yapı , PizzaLazza , SaloonBurger gibi markalarda sahipliği bulunuyor.

A101’in FETÖ bağlantısı var mı?

A101 ve A101’in yönetim kuruluna yönelik 16 Temmuz 2016’da başlatılan operasyon kapsamında bazı gözaltılar gerçekleşmiştir. Bu gözaltı işlemleri yaklaşık 3 gün sonra A101 yönetim kurulu üyelerinin serbest bırakılması ile sonlanmıştır. Soruşturmayı yürüten savcı, A101 Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Yaşar Aydın, Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Aydın ile Aydan Aydın, Zehra Aydın ve Oksana Aydın’ın sorgularının ardından serbest bırakılmasına karar verdi ve medyada bu durum haber olarak geniş yankı buldu.

FETÖ terör örgütünün bir zamanlar faaliyet gösterdiği alanlarda gelişen doğal ticari ilişkilerinin haricinde örgüte üye olmak veya örgüt faaliyetlerine destek vermek gibi bir bulguya rastlanmadığı belirtilmiştir.

Aydın ailesinin FETÖ bağlantısı iddialarının bir diğer dayanağı, Bank Asya ekonomik çıkmaza girdiği sıralarda el konulmasını önlemek amacı ile Bank Asya’nın elinde bulunan %18’lik kısmının o zamanlar satışı yapılan DiaSa’nın tamamından daha yüksek bir fiyata (298 milyon TL) Aydın ailesine satılmış olmasındaki kafa karışıklığı olduğu haberlere yansımıştı.

A101 PKK bağlantısı iddiaları gerçek dışı

A101 marketleri ile ilgili PKK bağlantısı olduğu iddiaları 2012 yılında gündeme gelmişti. Bir eylemde çekilen fotoğrafta görülen Mehmet Bingöl olduğu iddia edilen şahsın A101’in ortağı olduğu ve PKK’ya destek verdiği yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Edinilen bilgiye göre 2012 yılında bir HDP mitinginde çekilen fotoğraftaki kişinin Uşak’ta marketçilik yapan Mehmet Bingöl olduğu haberleri sosyal medyada hızla yayılıyor. Bu kişi aynı zamanda A101 marketlerinin o zamanlar Uşak şubesinin (kesinleştiremedim bu bilgiyi) de sahibi olduğu söyleniyor. Söz konusu iddialar 2012 yılına ait. O zaman konuyu haber yapmak isteyen Uşak City isimli bir haber sitesi de iddiaları doğrulamak için Mehmet Bingöl’e ulaşmaya çalışmış ama başaramamış.

a101 mehmet bingol
@Mehmet Bingöl

 

 

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …

Bir Yorum

  1. A101 devlete geçmemişmiydi. Kayyum atanmamışmıydı.