29 Mayıs 2023 Pazartesi

Avon kimin? Sahibi kim?

Dünyaca ünlü kozmetik markalarından biri olan Avon, bayanların ve erkeklerin vazgeçemediği ürünler ile ün kazanmaya devam ediyor. Avon sahibi kim? Sizler için derlediğimiz haberimiz…

Avon kimin? Sahibi kim?

Dünyanın sayılı markalarından biri olan Avon, kozmetik ürünler arasında birkaç tane ünlü firma arasında en üstlerde yerini almış durumda. Avon sahibi kim? Avon hangi ülkenin?

Avon kimin? 

Avon’un orijinal ismi Avon Products’dur. Amerika Birleşik Devletlerinin New York’ta güzellik ve bakım ürünleri gibi satışlarını yapan Amerikan merkezli uluslararası bir şirkettir. Dünya genelinde 40.000’e evde çalışanı ile yıllık cirosu 10 milyar dolar gibi fazla bir rakamdır.  

Rakip firmalara göre Avon, Amway güzellik ürününün ardından en büyük ABD kozmetik markasıdır. Avon’un kurucusu ve sahibi David McConnell’dir. David 1800’lere sonuna kadar kitap satışıyla uğraşmaktaydı. 1892 yılında bir arkadaşı tavsiyesine üzere parfüm firmasının ismini Kaliforniya Parfüm olarak değiştirdi.

Kaliforniya Parfüm Şirketi, 1 Haziran 1932 tarihinde Avon isminin tescili için New York şehrinde Patent Ofisi’ne ilk başvurusunu yaptı. Şirket esasen 1 Eylül 1929 tarihinden itibaren Avon adını ürünlerinden bazılarında kullanmaya başlamıştı.
Patent Ofisi’ne yapılan başvuru 30 Ağustos 1932’de kabul edildi ve bugünkü Avon ismi resmen Kaliforniya Parfüm Şirketi’nin yerini aldı. Dünyada onlarca ülkede kozmetik ürünleri satarak ABD ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …