Casio saat sahibi kimin?

Saat denilince akla gelen ilk markalardan biri şüphesiz Casio’dur. Yıllardır tanıdığımız elektronik siyah saatler günümüzde halen devam etmektedir. Casio saat sahibi kimin? Casio saat hangi ülkenin?

Casio saat sahibi kimin?

Saat dediğimizde aklımıza gelen ilk markalardan biri de Casio saattir. Türkiye’de yaygın olan ve dünyada kullanılan Casio saat sahibi kimin? Casio saat hangi ülkenin?

Casio saat sahibi kimin? 

Casio, Japonya-Tokyo merkezinde saat üretimini gerçekleştiren bir firmadır. Elektronik cihazlar üreten bir uluslar arası şirket olan Casio 1946 yılında uzman mühendis Tadao Kashio tarafından kurulmuştur.  

1946 yılında kurulan saat saat kurucusu ve üretici daha sonra elde ettikleri gelir ile hesap makinesini kurmayı ve üretimine geçmeyi başarmışlardır.1949 yılında hesap makinesi ile tekrar piyasaya çıkmışlardır. 

1957 yılında 14-A model ismiyle piyasaya sürüldü ve böylece tamamen elektrik aksamla çalışan ilk hesap makinesi ortaya çıkmış oldu.
Casio markası hesap makineleri ve saatler olmasına rağmen, şirket aynı zamanda müzik aletleri, mobil telefon ve kamera piyasasında da hatırı sayılır ürünlerle karşımıza çıkmaktadır.

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …