11 Aralık 2023 Pazartesi

Cola Turka kimin?

Hatırlayanlar bilir; ülkemizin sağlam bir yerli kola markası ihtiyacı vardı. Halen de bu sorun devam ediyor. Boykot listelerinden en baştaki yerini koruyan Coca Cola’nın israile yardım ettiği gerekçesi yıllarca bir yerli kola beklentisini canlı tuttu. Bu amaca yönelik hazırladığı reklamlarla hızlı bir şekilde girmiştir piyasaya Cola Turka. Ülker logosu altında çok da tutmuştu reklamları. Amerikanın en ünlü komedyeninin rol aldığı reklamlar yine amerikada çekilmiş ve büyük yankı uyandırmıştı.

Geldiğimiz noktada markanın satılmasıyla birlikte “yerli” beklentisiyle bağlanan umutları söndürdüğü gibi eski popülerliği de kalmamış gibi gözüküyor.

Cola Turka kimin?

Cola Turka; Yıldız Holding A.Ş. firması tarafından 25 Haziran 2003 tarihinde piyasaya sürülen gazlı içecek firmasıdır. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, Yıldız Holding’e bağlı Della Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilmektedir.
Cola Turka, pazara girmeden önce (25 Haziran 2003 öncesi) Coca Cola %66, Pepsi %22,9 pazar payına sahipti. Cola Turka, 2005 yılında kola segmenti içinde 2. marka oldu.

Cola Turka 2006 yılında yeni imaj kampanyasında “hep beraber” temasını işledi.
Cola Turka’nın logosu ve ambalaj tasarımları da Hollywood’da yaşayan ünlü Türk tasarımcı Emrah Yücel tarafından yenilendi. Ülker Cola Turka’yı Japonlara sattığını yıllar önce duyurmuştu. (Murat Ülker Cola Turka’yı neden sattığını açıkladı>>)

Yeniden yapılanma kapsamında, Yıldız Holding’in içecek şirketleri Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Mevye Suları’nın % 90 hissesinin, 335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’a satılmasına karar verildi.

Hisse devri sonrasında şirketler Türkiye operasyonlarını sürdürecek. Cola Turka, Çamlıca, Saka Su, Sunny, Maltana, Eskipazar, Flores ve Link markaları ise DyDo DRINCO çatısı altında tüketicileri ile buluşmaya devam edecek.

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …