Danone kimin, hangi ulkenin?

Yoğurt, süt ve bir çok tükettiğimiz markalar arasında yer alan Danone, bir çok kullanıcı tarafından kimin olduğu merak ediliyor. Peki Danone sahibi kim? Donone yerli mi? İşte merak ettiğimiz tüm soruların cevabını sizler için hazırladık…

Danone’nin sahibi kim?Danone’yi kim kurdu?

1919 yılında Selanik; Yunanistan tarafından ele geçirilmiş ve Osmanlı toprağı olmaktan çıkmıştır. Bu dönemde Selanik’te yaşamakta olan Yahudi Asıllı doktor İzak Karasu (Isaac Carraso); Yunan işgali sebebiyle Barcelona’da yaşamaya başladı.

Doktor İzak Karasu; burada mesleğinin yanı sıra geldiği yerin kültürünü yansıtacak bir girişimcilik ile de para kazanmak istemiş ve yoğurt üretimine başlamıştır. Dolayısıyla ilk müşterilerini Barcelona’da bulan ve yoğurt satan Karasu; marka olarak da oğlu Daniel’in isminden esinlenerek “Danone” ismini bulmuştur. O zaman şöyle net bir bilgi verebiliriz: Danone markası; 1919 yılında İzak Karasu (Isaac Carraso) tarafından İspanya’da kurulmuştur. Şirketin böyle bir ortamda ve gurbet topraklarında kurulduğu doğrudur. Fakat bildiğimiz Danone imajına ulaşmaktan son derece uzaktadır ve tarihi sürecinde pek çok aşamadan geçmesi gerekmiştir.

Isaac Carasso, bir muayenehane açarak çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında bağırsak enfeksiyonundan ölen çocuklara çare arayan Isaac Carosso, çocukluğunda Selanik’te tanıştığı yoğurdu hatırladı. Evinin bodrumunu mandıra yapan Isaac Carosso, 1919’da yoğurdu ilaç olarak geliştirip eczanelerde sattı. Markaya da oğlunun ’Daniel’ olan isminin Katalanca’daki karşılığı ’Danon’ adını vermek isteyen Isaac Carasso, ancak o tarihte ’Danon’ markası tescil edilmiş olduğu için sonuna ’E’ harfini ekledi ve böylece dünyaca ünlü Danone markası doğdu.

Babasını dinledi

Isaac Carosso’nun oğlu ve Danone’un Onursal Başkanı olan Daniel Carasso ise, 1905 yılında Selanik’te doğdu. Ailesiyle birlikte İspanya’ya giden Daniel Carasso, 1923 yılında üniversite için Marsilya’ya geçti. Hemen arkasından babasının bakteriyoloji alanında daha eğitimli olmasını istemesi üzerine Pasteur Enstitüsü’ne devam etti. 1929 yılında Paris’e gelen Daniel Carasso, babasının temelini attığı yoğurt işini Fransa’ya taşıdı. Paris’te 18’inci bölgedeki bir dükkanda, ’Danone Yoğurtları Paris Şirketi’ kapılarını açtı. Onu 1932’de Levallois-Perret’de ilk fabrika izledi

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …

One comment

  1. Osmanlı fedaisi

    Danonenin kurucuları Osmanlıyı yıkan Emmanuel carasonun akrabalaridir alma aldirma