Eti kimin?

Çikolata, bisküvi ve gofret gibi ürünlerde bir hayli etkili olan firmalardan biri de Eti markasıdır. Gıda sektöründe en büyük firmalar arasında yer alan Eti markası kimin? Yerli bir marka mı yabancı mı?

Eti kimin?

Çikolata, bisküvi ve gofret gibi ürünlerde bir hayli etkili olan firmalardan biri de Eti markasıdır. Gıda sektöründe en büyük firmalar arasında yer alan Eti markası kimin?

Eti kimin? 

Eti, Eti Gıda A.Ş. adıyla 1962 yılında Firuz Kanatlı tarafından Eskişehir’de kurulmuştur. Bisküvi, kurabiye, kek, turta, çikolata, gofret, bebek maması ve hazır gıda ürünleri alanlarında üretim yapmakta olup Eti firması, logo olarak Hitit Güneşi’ni kullanmaktadır. Ayrıca firma, Eskişehirspor’un da ana sponsoru konumundadır.

Eti’nin Sahibi Firuz Kanatlı kimdir?

Firuz Kanatlı, 1932 tarihinde Eskişehir‘de doğdu. Babası Ahmet beydir. Ailesi Gümülcine‘den 1924 yılında Türkiye’ye göç ederek önce Adapazarı‘na sonra Eskişehir‘e göç etti. Mehmet adında bir amcası vardır.

İlkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir’de okudu. Daha sonra da Galatasaray Lisesi‘nde liseyi bitirene kadar okudu. Üniversite eğitiminde İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı.

İsviçre’den dönüşünde babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası’nda çalışmaya başladı.

Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası oldu. Fakat amcasının çocukları da orada oldukları için herkese yetmeyeceğinden yeni iş arayışına girdi.

firuz kanatli_etiBu arada askerliğini 1957 – 1958 yıllarında İstanbul, Terkos’a yakın Yassıviran’da yaptı.

Askerde Kantin sorumlusuyken aklına bisküvi yapma fikri girdi. Askerlik dönüşü de bunu gerçekleştirdi. Bu arada askerliğinin son günlerinde evlendi. Kanatlı, markayı “Bal” adıyla çıkarmak istedi ancak marka ismini başka biri kullandığından tescil ettiremedi, Eti markasını seçerek 1962 yılında Eskişehir’de üretime başladı.

2 Yorum

 1. Burhan Güneş Türkmen demiş ki:

  Sayın Yönetici.Çok uzun zamandır size isteğimi ,bir önerimi sunmak istiyorum.Doğuanadolu bölgesinde “kete” diye bir yiyecek vardır.sizin bu keteyi üretmenizi öneriyorum.Tarifi :-mayalı hamurdan yufkalar açılır.içine tereyağda kavrulmuş un konularak yuvarlak şekilde üretilir.iç içerisine ceviz,kuşüzümü veya çekirdeksiz üzüm konularak çeşitlendirilebiliir.Haber verdik te kete yapmamış demesinler.Hanımlar misafirlerinize ikram edeceğiniz keteler bizden.Afiyet olsun.

  6 Şubat 2019
  Yanıtla
  • Aydan cetin demiş ki:

   KETE DOGU ANADOLUNUN DEĞIL,
   TÜM ANADOLU NÜN KETESIDIR.

   23 Mayıs 2020
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir