Kent şeker kimin? Hangi ülkenin?

Günlük hayatta tükettiğimiz şeker ürünler arasında en çok rast geldiğimiz kent şeker de bulunmaktadır. Yıllardır aldığımız şeker ürünler arasında yer alan Kent şeker kimin? Hangi ülkenin?

Yerli olarak kurulmuştu

Kent 1927 yılında Türk girişimciler tarafından kuruldu. 1927 yılında temelleri atılan Kent Gıda, 1956 yılında İstanbul’a taşınarak modern tesisinde üretim yapmaya başladı. 1960 yılında şeker üretiminin yanı sıra sakız üretimine de başladı.
1990 yılında kendi sektöründe TSE ve imalat yeterlilik belgesi alan Kent Gıda, ilk şekerleme, sakız ve çikolata üreticisi ve ihracatçısı sıfatı ile Türkiye’de sektörün lideri konumuna ulaştı.

Kent şeker satıldı!

2002 yılında Cadbury, Kent Gıda hisselerinin çoğunluğunu satın aldı, 2007 yılında ise Intergum’ı (Falım Sakız, First Sakız) da satın alarak iki şirketi Kent Gıda bünyesinde bir araya getirdi.

2010 yılında küresel bir operasyonla Kent’i ve daha birçok markayı bünyesinde barındıran Cadbury, Kraft Foods tarafından satın alındı.

Kent şeker Yahudi mi?

2002 yılında Cadbury şirketi, Kent hisselerinin çoğunu satın aldı. 2010 yılında küresel bir operasyonla Cadbury, Kraft Foods tarafından satın alındı ve Kent Gıda, Kraft Foods bünyesine girdi.

Bu bayram şeker ya da çikolata alırken Kent markasına dikkat edin. Çünkü Kraft Foods, Tüketiciler Birliği’nin araştırmalarına göre İsrail’e destek veren firmalardan.

Grup Bünyesinde bulunan diğer markalar.
Sakız
First
Bubblicious
Falım
Şıpsevdi
Tipitip
Şeker
Jelibon
Olips
Topitop
Missbon
Tofita
Poptip
Çikolata
Milka
Toblerone
Hediyelik & İkramlık
Kent Şekerleri
Kent Çikolataları
Bisküvi
Oreo
Barni

2 Yorum

  1. Ayse demiş ki:

    Peki helal mi sorusunun cevabı nedir?? Bi zahmet yaziverseydiniz keşke. Yok şu şirket almış yok satmış ….eee ? Sonuç : alırken dikkat edin israile destek veriyor olabilir…hey Allahım sen büyüksün.

    26 Mayıs 2020
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir