Lays ve Doritos kimin?

Gün içerisinde en çok yenen ve genel olarak en çok tüketilen ve sevilen cips markaları arasında Lays ve Doritos yer almaktadır. Peki Lays ve Doritos kimin? Lays ve Doritos hangi ülkenin?

Türkiye piyasasında genel olarak satışlarda fazla olan ve en çok tüketilen cips markaları arasında Lays ve Doritos yer almaktadır. Peki Lays ve Doritos kimin? Türkiye genelinde her 5 evden 3 kişinin tercih ettiği cips markaları arasında yer alan Lays ve Doritos hangi ülkenin? İşte haberimiz…

Lays ve Doritos kimin? 

Frito-Lay; mısır, patates cipsi ve buna benzer aperatif yiyeceklerin üretim ve pazarlamasını yapan firma. PepsiCo’nun bir yan kuruluşudur. En bilinen ürünleri; mısır cipsi olarak Fritos, temelinde Ruffles, Walkers ve Lay’s ile krakerde Rold Gold markalarıdır.

Frito-Lay kim?

Frito-Lay 1930’lu yılların başında The Frito Company ve H.W.Lay & Company adlı iki bağımsız şirketin birleşmesiyle kuruldu. Birleşen iki şirket 1961 yılında Frito-Lay, inc. adını aldı. 1964’te PepsiCo ile birleşme kararı alındı. Bu birleşmeyle PepsiCo, inc. çatısı altında toplandı. Halen PepsiCo, inc firmasının öz iştiraklerinden birisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde pazarın yüzde 40’ına hakimdir. Küresel pazarda ise bu pay yüzde 30 seviyesindedir. Bununla birlikte Frito-Lay, PepsiCo’nun toplam satışlarının yüzde 31’ini oluşturmaktadır.

Benzer İçerik Önerisi:
Migros Kimin?
Coca cola kimin? İsraile yardım ediyor mu?
Bim kimin?

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …

One comment

  1. Elinize sağlık teşekkürler.