Lenovo sahibi kim? Lenovo hangi ülkenin?

Bilgisayar, tablet ve telefon gibi ünlü markaların devi Lenovo, Çinde 1984 yılında kurulan Dünya’da genel olarak herkesin kullandığı elektronik markalardan biri haline gelen Lenovo sahibi kimin? Lenovo hangi ülkenin?

Bilgisayar, tablet ve telefon gibi ünlü markaların devi Lenovo, 1984 yılında Çinde kurulmuş ve Dünya’da genel olarak  kullanılan markalar arasında yer almayı başarmıştır. Lenovo sahibi kimin? Lenovo hangi ülkenin?

Lenovo sahibi kim?

Lenovo Çin merkezli olup Masaüstü Bilgisayar, Dizüstü Bilgisayar, El Bilgisayarı, Sunucu ve bilgisayar aksesuarları ve donanımlarının üretim ve satışını gerçekleştiren marka haline gelen 1984 yılında Çin‘in Pekin şehrinde Liu Chuanzi ve 11 kişilik mühendis ekibi tarafından kurulmuştur.

Yaklaşık 22.200 kişilik bir çalışma ekibi olan Lenovo 2009 yılında yapılan araştırmalara göre dünyanın en büyük 4. bilgisayar üretici firması ünvanına sahiptir.
Lenovo‘nun dünya çapında yaptığı son zamanların en büyük icraatı ise Google’ın 2012 yılında 12.5 milyon dolara satın aldığı Motorola şirketini 2014 yılında daha gelişmiş bir şekilde Google‘dan 2.91 milyar dolara satın alması olmuştur.

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …