29 Mayıs 2023 Pazartesi

Lipton kimin?Hangi ülkenin?

Lipton markası kimindir? Sahibi kimdir? Lipton markası ne zaman kurulmuştur? Lipton hangi ülkede üretiliyor? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı haberimizde…

Lipton kimindir? Ne zaman kurulmuştur. Thomas Lipton 1890 yılında dünyada önde gelen çay üreticilerinden biri olan Lipton şirketini kurdu. Sahibi öldükten sonra 2000’li yıllarda Unilever tarafından satın alındı.

Unilever kim? 

Unilever dünya çapında tüm ünlü markaların toplandığı bir şirkettir. Bir çok İsrail, Amerikan ve Avrupa ürünlerinin sahipleri arasında veya sponsor anlaşması olduğu bir şirkettir.  1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi (yahudi olduğu söylenen) Margarine Unie ile İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers’ın birleşmesiyle oluştu. İşte unilever firmasına ait markalar:

AXE, Becel, Cif, Domestos, Dove, Knorr, Lipton, Vaseline, Yumoş, Algida, Calve, Carte Dor, Clear, Fruttare, Max, Rinso, Cif, Elidor, Sana

Lipton’un sahibi kimdir? 

Thomas Lipton’un babası Glasgow’un başlarda bir bakkal dükkanıyla başlayan serüveni sonra zincir marketlere kadar gitmiştir. Henüz 30’lu yaşlarında iken 20 market zincirinin yönetmeye başlamış. Ve bir süre sonra bu marketlerin sayısı 100’lerce olmuştur. İlk olarak ABD pazarına giren ve çay üretimini tanıtan Lipton, ilerki yıllarda İngiltere’nin Londra başkentine taşımış ve 10 binden fazla elamanı yanında çalışmıştır. Diğer çay markalarının görüldüğü gibi tetrahedral (Dört yüzlü) torba biçimi kullanarak çay üretmektedir.

LİPTON MARKALARI  

Lipton Yellow Label 1890 yılından bu yana satıldı ve hangi bu güne kadar Lipton Yellow Label markasını simgeliyor. Dünya çapında 150 ülkede satılmaktadır.

Lipton Yellow Label Lipton Buzlu Çay- birçok pazarda Lipton Ice Tea olarak bilinen , Lipton ve PepsiCo tarafından satılan bir buzlu çay markası.

Earl Grey Tea, İngiliz kahvaltısı çay, şeftali Mango Çay, Yeşil çay Mandalina Portakal, Nane ve Papatya Çay. Pure Leaf- (Saf Yaprak) Pepsi-Lipton ortak girişim tarafından Kuzey Amerika’da öncelikle dağıtılan bir buzlu çay markası.

Lipton Iced Tea ve Briskin aksine, her ikisi de, bir baz için dondurularak kurutulmuş bir anlık çay toz kullanımı olup, Pure Leaf sıvı formda demlendi.

Benzer İçerik Önerisi:
Yerli malı ürünler nelerdir? Türk malı ürünler listesi
Yerli malı şampuan markaları
İsrail boykot ürünleri

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …

Bir Yorum

  1. alkol varmı ice tea nin içinde