Sırma su kimin? Hangi ülkenin?

 

Sırma su kimin? Hangi ülkenin?

Sırma su kimin? 

İçecek deneyimine 1950 yıllarından başlayan Sırma, 1991 yılında maden suyunu faaliyete sokmuştur. 35 ülkede faaliyet gösteren Sırma su, 5 üretim tesisi ile üretimlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Sırma su Türkiye pazarına ise 1950 li yıllarında girmiştir. Sırma su şuanda Danone firması tarafından yürütülmektedir.

Danone kimin? 

Danone markası; 1919 yılında İzak Karasu (Isaac Carraso) tarafından İspanya’da kurulmuştur.

Isaac Carasso, bir muayenehane açarak çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında bağırsak enfeksiyonundan ölen çocuklara çare arayan Isaac Carosso, çocukluğunda Selanik’te tanıştığı yoğurdu hatırladı. Evinin bodrumunu mandıra yapan Isaac Carosso, 1919’da yoğurdu ilaç olarak geliştirip eczanelerde sattı. Markaya da oğlunun ’Daniel’ olan isminin Katalanca’daki karşılığı ’Danon’ adını vermek isteyen Isaac Carasso, ancak o tarihte ’Danon’ markası tescil edilmiş olduğu için sonuna ’E’ harfini ekledi ve böylece dünyaca ünlü Danone markası doğdu.

Babasını dinledi

Isaac Carosso’nun oğlu ve Danone’un Onursal Başkanı olan Daniel Carasso ise, 1905 yılında Selanik’te doğdu. Ailesiyle birlikte İspanya’ya giden Daniel Carasso, 1923 yılında üniversite için Marsilya’ya geçti. Hemen arkasından babasının bakteriyoloji alanında daha eğitimli olmasını istemesi üzerine Pasteur Enstitüsü’ne devam etti. 1929 yılında Paris’e gelen Daniel Carasso, babasının temelini attığı yoğurt işini Fransa’ya taşıdı. Paris’te 18’inci bölgedeki bir dükkanda, ’Danone Yoğurtları Paris Şirketi’ kapılarını açtı. Onu 1932’de Levallois-Perret’de ilk fabrika izledi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir