Tadelle kimin? Yerli mi?

Kalitesi, lezzeti ve GİMDES helal sertifikasına sahip olması nedeniyle çokça tercih edilen çikolata markası Tadelle’nin sahibi kim?

Tadelle kimin? Yerli mi?

Tadelle, Sarelle markası ile birlikte Sunset şirketi çatısı altında bulunan kurulduğu günden beri yerli bir markadır.

Bayındır Grubu tarafından kurulan Sagra çikolata, sonrasında Tadelle ve Sarelle markalarını da çıkararak yelpazesini genişletir. 2007 yılında borçlarının tasfiyesi çerçevesinde yaptığı anlaşmaya göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) olan yükümlülüklerini yerine getiremeyen Bayındır Grubu’nun faal şirketlerinin yönetim ve denetimi TMSF’ye geçer.

Toksöz Grup bünyesindeki Sanset, TMSF’den Eylül 2007 tarihinde Tadelle, Sarelle, Gol, Gofy ve Sagra markalarını alarak gıda sektörüne adım attı.

750’yi aşan üretim, satış ve pazarlama kadrosuna sahip olan Sanset Gıda’nın üretimini dünyanın en zengin fındık bahçelerinin bulunduğu Karadeniz Bölgesi’nin Ordu ilinde gerçekleştiriyor. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 30 bin ton.

İLGİLİ KONU:

Helal Sertifikalı Çikolata Markalarının Listesi

ŞÖLEN’İN SAHİBİ KİM? YERLİ Mİ?

Sanset ürünleri trans yağ, gıda boyası ve katkı maddeleri içermemekle birlikte Tadelle ürünleri GİMDES helal sertifikasına sahiptir.

 Üretimde Doğala özdeş” olarak tabir edilen ve kimyasal reaksiyonlarla elde edilen vanilya esansı yerine, doğal bitkilerden elde edilen katkısız vanilya kullanılırken, Soya Lesitini hammaddesi satın alınırken de genetiği değiştirilmemiş soya olmasına dikkat ediliyor. Özellikle kontrol edip, ithal hammaddelerini bu standartlara uyan firmalardan satın aldığı belirtiliyor.

Kullanılan fındığı, uzmanlar daha bahçedeyken seçiyor. Daha sonra özel yöntemle kavrulan fındıkları ürünlerinde kullanıyor. Sagra fındık kalitesine göre özel kavurma tekniğinden geçen fındıklar aroma, lezzet ve besin değerlerini kaybetmemekte. Bir başka hassas olunan konu ise süt tozu. Prosesi özel süt tozu kullanılıyor. 100 üreticiden 90’ı, standart süt tozu kullanmayı tercih ediyor. Sanset ise tadı diğerlerinden daha kalıcı olan ve kakao ile karışımından iyi sonuç elde edilen diğer süt tozunu kullanmayı tercih ediyor.

Sagra ürünlerinde kullanılan şeker, şeker pancarından elde edilmiştir. Fruktoz ve glikoz gibi şekerleri içermemediği belirtilmektedir.

Sanset’in odaklandığı 7 temel marka Tadelle, Sarelle, Sagra, Gol, L’era Fresca, Zumosol ve Pernigotti’dir.

Sarelle doğal içeriği ile bilinçli, araştırmacı ve kalite tutkusu olan özenli annelerin krem çikolata markası olarak konumlandırılırken, Tadelle günün her anında tüketilebilecek bol fındık ve yoğun çikolatalı bir ürün olarak ön plana çıkıyor.

Sagra ise, içeriğinde kullanılan özel kakao ile en kaliteli fındık, antep fıstığı ve doğal vanilyanın bir araya gelmesinden oluşan özel bir çikolata olarak tüketiciye sunuluyor.

Toksöz Grup tarafından 2013’te satın alınan ve yenilenen Pernigotti, global bir grup olma yolunda atılan ilk adımdır.

İtalya’nın geleneksel ve tarihi markası Pernigotti’nin 155 yılı aşkın geçmişi üretimindeki ustalığını simgelemektedir. Pernigotti, olağanüstü Gianduia çikolatası, eşsiz nugaları ve ünlü dondurmaları ile İtalya’nın en önemli ve bilinen markalarından biridir.

Kasım 2013’de Toksöz Grup tarafından satın alınan Zumosol, İspanya’nın en ünlü meyve suyu şirketidir.

İspanyolca “Güneş Suyu” anlamına gelen Zumo-sol’de meyveler konsantre edilmeden taze olarak sıkılıp şişelenmektedir.

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …