Total kimin?

Dünyanın en büyük 6 petrol devinden biri olan Total, petrol ve doğalgaz konusunda ham madde araştırmasından satışına kadar ilgilenmektedir ve Osmanlı’dan sonra savaş tazminatı olarak Fransa’ya verilen şirketlerdendir.

Total kimin?

Total (orijinal yazımıyla Total S.A.), uluslararası faaliyet gösteren merkezi Fransa’nın Paris şehrinin Courbevoie bölgesinde bulunan petrol şirketidir. Dünyanın en büyük 6 petrol devinden biri olan Total, petrol ve doğalgaz konusunda ham madde araştırmasından satışına kadar ilgilenmektedir ve buna tüm ara aşamalar da dahildir. Şirket aynı zamanda kimyasal üretim konusunda da oldukça ileri düzeyde araştırmalar yürütmektedir.

Total’in kuruluşu, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Fransa Başbakanı Raymond Poincare, Hollanda merkezli günümüzün bir diğer petrol devi Shell firmasının ortaklık teklifini reddetmesiyle başlamıştır. Bu davranışın temel sebebi ise Poincare’in Fransa’nın kendine ait bir petrol şirketine sahip olmasını istemesidir. Bu fikri faaliyete geçirmek isteyen başbakan, Ernest Mercier’e direktif vermiştir. Poincare’in emri neticesinde yaklaşık 90 adet banka ve şirketin desteğiyle birlikte Mercier 28 Mart 1924 tarihinde Total şirketini resmen kurmuştur. Fakat, şirket kurulduğunda ismi Fransız Petrol Şirketi (Compagnie française des pétroles) olarak belirlenmiştir.

Total Şirketi’nin yaşadığımız coğrafya ile de yakından ilgisi bulunmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaş tazminatı olarak Türk Petrol Şirketi’nin (1929 yılında Irak Petrol Şirketi adını almıştır.) %25’lik hissesi Fransa Devleti’ne tahsis edilmiştir. Fransız Devleti de %23.75’lik kısmı işletmesi için Fransız Petrol Şirketi’ne yani Total’e devretmiştir.

2015 yılı verilerine göre Total’in toplam çalışan sayısı yaklaşık olarak 100.000 olup, bir önceki yıla ait cirosu ise yaklaşık olarak 210 milyar Amerikan doları civarındadır. Şirket, 898 farklı grubu bünyesinde barındırmaktadır.

Total kuruluşundan bu yana isim değişiklikleri ile ünlü olmuştur. 1924 yılında CFP ismiyle kurulan şirket, 1985 yılında Total CFP ismini almıştır. Ardından 1991 yılından itibaren yalnızca Total olarak anılmaya başlanmıştır. 1999 yılında Total’in Belçikalı petrol şirketi Petrofina’yı satın almasının ardından şirket Totalfina adını benimsemiş fakat bu da kısa sürmüştür. 2000 yılında da bir başka Fransız markası olan yağ üreticisi Elf Aquitaine Totalfina bünyesine katılmış ve şirketin adı TotalFinaElf olarak tekrardan değiştirilmiştir. Nihayetinde 6 Mayıs 2003 tarihinde alınan bir kararla fazlalıklar atılarak Total ismi tekrardan benimsenmiştir. Günümüzde yönetim kurulu başkanlığını Thierry Desmarest’ninyaptığı Total’in CEO’luk görevini Patrick Pouyanné üstlenmiştir.

 

About admin

Check Also

sek sut kimin

Sek süt kimin, sahibi kim

SEK; Türkiye’de süt ve süt ürünlerinin üretimine 1963 yılında başlarken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı …