Cuma namazı evde kılınır mı?

Cuma namazında Müslümanlar camide toplanıp cemaat olurlar. Peki cumaya yetişemeyen, cumaya gidecek gücü olmayan veya başka bir zarureti olanlar cumayı evde kılabilir mi?

Cuma namazı, erkek Müslümanlar’ın evde kılamayacakları bir namazdır.

Allah Teâlâ, cuma namazı saatinde ticaret yapmayı yasaklamış. Cumanın farz olduğu bir erkek Müslüman, cuma ezanı okunduktan sonra ticaretine devam etse kazandığı haramdır.

Cuma farz olmayan bir kâfir, o esnada ticaret yapar. Ama mümin, Müslümanlar’ın camisine dört kişinin omzunda getirilecekse bir gün, cumanın farzı kılınana kadar para kazanamaz.

Rabbimiz bunları cuma suresinde anlatıyor. Yani “alışverişi bırakın” buyuruyor o on beş-yirmi dakika için. Sonra da cuma suresinin onuncu ayetinde buyuruyor ki: اذافََتيضقََةولصلاَاورشتنافَيفََضرلْاَاوغتباوََنمََلضفََاللَّ “Cuma kılındığı zaman dağılabilir ve para kazanabilirsiniz.”

Derin âlim olmak değil, iyi mümin olmak gerekiyor kardeşlerim: Allah, cuma namazıyla beraber ne emir veriyor: Dağılın ve Allah’ın size yazdığı rızkı kazanın. Üstelik bundan ne anlaşılıyor: Demek ki cuma tatili diye bir şey yok.

“Müslümanlar’ın tatili cumadır” diyorlar ya, bu sözün dinî bir değeri yoktur. Allah, tam aksine, para kazanmamızı buyuruyor. Cuma namazıyla para kazanmayı Allah, aynı ayette anlatıyor.

Ticaret ve para kazanmak dinden midir kapitalizmden mi şimdi? İslamiyet ki en büyük namazı, cuma namazıdır. Efendimiz aleyhisselam, “Üç defa kılmayanın kalbi mühürlenir” buyuruyor.

Hayat Rehberi
Nureddin YILDIZ

About admin

Check Also

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Teravih namazı sünnet olarak kabul edilir, yani farz değildir. Bununla birlikte, teravih namazını kılmak, birçok …

One comment

  1. Evinde ticaretmi yapıyorsun? Kur’an da nerde yazıyor evde Cuma kılınmaz diye?