İftar sonrası mutlaka yürüyüş yapın!

Ramazan ayında sağlıklı ve sıkıntısız geçirmek için birkaç kuralı yapmamız gerekmektedir. Nasıl mı? Sahurda tok uyumamız için iftar sonrası mutlak yürüyüş yapmamız gerekmektedir. İşte detaylar…

İftar sonrası mutlaka yürüyüş yapın!

Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için yürüyüş yapmamız gerekmektedir. İftar sonrası yediğimiz yemekleri eritmek ve sahurda tekrardan yemek tüketimi yapabilmek için iftar sonrası yürüyüş yapmaktayız. 

İftardan sonra en az yarım saat yürüyüş

Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, uzun süreli açlık sonrasında iftarda bir anda fazla veya hızlı besin tüketiminin kan şekerinde ani yükselmelere neden olabileceğini hatırlatıyor. Bu nedenle orucun bir dilim tam tahıllı ekmek, zeytin, çorba veya bir kase salatayla açılmasını öneren Yılmaz, şöyle devam ediyor: “İftara açlık hissini kontrol altına alan bu besinlerle başlandıktan sonra yemeğe biraz ara vererek ana yemeğe geçilmeli. İftar sofralarında aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılmalı.

Salata, günlük mineral, vitamin ve sıvı ihtiyacının karşılanmasını desteklediği için çok önemli. Meyve çok dikkatli tüketilmeli ve mümkün olduğunca yavaş yenmeli. Çünkü hızlı ve fazla meyve tüketmek şekeri yükseltebilir. Ayrıca yürüyüş kan şekerinin düşmesine yardımcı olacağından iftardan bir saat sonra 30-60 dakika orta tempolu ve bol su içerek yürüyüş yapılması ihmal edilmemeli.”

About admin

Check Also

iftar saatleri

En kısa oruç ne zaman denk gelecek

Bir Ramazan ayını daha orucuyla, teravihiyle ibadeti ve sevaplarıyla inşallah dolu dolu geçirdik. Artık yavaş …